Archangelos

Archangelos (Archaggelos) to dość spore miasto. Zamieszkałe prze ok 6 tysięcy mieszkańców zlokalizowane jest wgłębi lądu – około 2 kilometry od morza.

Miejscowość powstała prawdopodobnie w XIw. przez uchodźców ze splądrowanej przez średniowiecznych piratów osady portowej, istniejącej już w czasach hellenistycznych.

Nazwa miejscowości pochodzi od dwóch anielskich patronów – Michała i Gabriela. W dawnych czasach najważniejszy był ten ostatni z przydomkiem Patitiriotis czyli wyciskający wino. Ale patitiri to także naczynie do przechowywania oliwek. Bardziej prawdopodobne, by od niego miejsce wzięło nazwę, bo na tyłach kościoła Gabriela Archanioła, stał młyn do wyciskania oliwy.

Warto tu przyjechać by pospacerować wąskimi uliczkami, gdzie funkcjonują jeszcze lokalne warsztaty rzemieślnicze. Takimi uliczkami dostaliśmy się do kościoła św. Michała Archanioła (Taxiarchis Michael) z lat 1800-1845r. z widoczna z daleka dzwonnicą. Data ukończenia budowy widnieje w mozaice chochlaków, która ozdabia wnętrze świątyni. Podwórko także wybrukowane jest chochlakami ułożonymi w geometryczne wzory.

Otaczające domy pomalowane są w żywe kolory, a ich ściany i łączące je łuki ozdobiono ceramicznymi talerzami, produkowanymi w tej właśnie okolicy. W pobliżu kościoła znajduje się muzeum etnograficzne, z ekspozycja przedstawiająca codzienne życie mieszkańców w przeszłości.

Nad miastem góruje potężny zamek joannitów. Zamek jest mocno zniszczony. Zbudowany został w II połowie XVw. przez kawalerów rodyjskich na ruinach bizantyjskiej twierdzy z XII-XIIIw., której fragmenty wykorzystano przy jego budowie. Impulsem do budowy było stałe zagrożenie ze strony tureckiej floty.

Informacje Praktyczne:

– położenie: około 31 kilometrów na południe od Miasta Rodos

– dojazd Miasta Rodos z drogą nr. 95 wzdłuż wschodniego wybrzeża

15 maja 2017r.