Azure Window (Lazurowe Okno)

Azure Window (Lazurowe Okno) – nieistniejący już most skalny u wybrzeży wyspy Gozo w Republice Malty, położony przy Dwejra na terenie gminy San Lawrenz. Lazurowe Okno było jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Malty.

Formacja skalna powstała w wyniku erozji wapienia i zawalenia dwóch jaskiń morskich. Formacja wyglądała jak łuk albo most skalny. Skała przez dziesięciolecia opierało się trudnym warunkom atmosferycznym. Postępująca erozja znacznie zmieniła kształt okna w ciągu ostatnich dekad. Do 2012r., kiedy to spadła duża część tej skalnej półki, po słynnym moście można się jeszcze było przechadzać. Jednak, kiedy oderwał się od niego kolejny kamienny blok, konstrukcja przestała być stabilna i władze Malty podjęły decyzję o zamknięciu atrakcji dla zwiedzających. Kara dla niepokornych mogła sięgnąć nawet 1500 EUR. Mimo zakazu wstępu oraz wysokich kar finansowych, okno wciąż było popularne wśród turystów.

Podstawa Lazurowego Okna została częściowo uszkodzona podczas sztormu w styczniu 2017r., a rano 8 marca 2017r. około godz. 9:40 czasu lokalnego, podczas sztormu, uległa całkowitemu zawaleniu.

O zdarzeniu, serią smutnych wpisów na swoim profilu na Twitterze, poinformował premier Malty Joseph Muscat. Tak jak reszta Maltańczyków, był bardzo zaskoczony tym co się stało. W jednym z wpisów podał, że: „Raporty tworzone przez lata wskazują na to, że ten popularny punkt orientacyjny był dotknięty korozją i jego zawalenie było nieuniknione. Smutny dzień w końcu nastał”.

Lazurowe Okno (Azure Window) było największą atrakcją wyspy – głównie dla niej turyści płynęli z Malty na Gozo. Często fotografowane i wykorzystywane jako tło w hollywoodzkich hitach kinowych czy w reklamach. Dzięki temu Lazurowe Okno stało się pewnego rodzaju ikoną. Okno było elementem scenografii takich produkcji, jak: „Zmierzch tytanów”, „Hrabia Monte Christo” czy „Gra o Tron”.

Co ciekawe w styczniu 2019r. w mediach pojawiła się informacja o zamiarze odbudowania Lazurowego Okna. Dla mnie brzmi to bardzo dziwacznie. Na szczęście decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Rosyjski architekt – Swetozar Andrejew – zaproponował projekt odbudowy Lazurowego Okna przy użyciu stalowych, lustrzanych ścian. Nowy projekt nie ma być wiernym odwzorowaniem dawnej konstrukcji. Andrejew opisuje projekt jako pamiątkę po dawnej strukturze. „Serce Malty”, bo tak autor nazwał swoją koncepcję, ma łączyć w sobie naturę i nowoczesność. Pięciokondygnacyjna budowla o powierzchni ponad pięciu tysięcy metrów kwadratowych miałaby pełnić funkcję centrum konferencyjnego i przestrzeni wystawienniczej. jest szansa, że łuk zostanie odbudowany w całkowicie nowej wersji. „Times of Malta” na swojej stronie internetowej przeprowadziła ankietę ws. projektu „Serca Malty”. 68% osób, które wzięły udział w sondażu opowiedziało się za koncepcją Rosjanina.

Pomimo faktu, że największa atrakcja tego miejsca zawaliła się uważam, że warto tu przyjechać. Miejsce jest dzikie i piękne. Do woli można spacerować wzdłuż pięknych klifów. Warto zwrócić uwagę na dwie mniej znane tutejsze atrakcje: tzw. Morze Wewnętrzne (Inland Sea) oraz Skały Generalskie (Fungus Rock).

Aby zobaczyć pierwszą z atrakcji – Morze Wewnętrzne – należy się kierować w lewa stronę (ścieżka za budynkiem z restauracją).

Morze Wewnętrzne (przez miejscowych zwane „ll-Qawra”) to zbiornik wypełniony woda morską otoczony przez wysokie klify. Morze wpływa tu w naturalny sposób przez tunel w klifie tworząc basen czystej wody morskiej. Woda tu jest cieplejsza niż na otwartym morzu i doskonale nadaje się do kąpieli.

Aby dojść do drugiej atrakcji – Generalskich Skał – należy iść plażą w prawą stronę. Skały są widoczne już z daleka.

Fungus Rocks (zwane przez miejscowych „il – Gebla tal – General”) swoją nazwę zawdzięczają pewnemu odkryciu. Podobno komandor zakonu św. Jana odrył tu krzew określany lokalnie jako „Gherq Sinjur” (cynomorium szkarłatne). Zakon chronił roślinę, ponieważ uważano, że ma wybitne właściwości lecznicze.  Roślina pomagała w leczeniu dyzenterii i zapobiegała krwawieniom. W celu ochrony tego skarbu kawalerowie wznieśli w pobliżu wieżę Qawra Tower (stoi tam do dziś). Każda próba kradzieży rośliny była karana śmiercią. W 1744r. wielki mistrz Pinto całkowicie uniemożliwił dostęp na wyspę. Była strzeżona do połowy ubiegłego wieku.

Informacje Praktyczne:

– dojazd autobusem nr 311 z Victorii; (Rabatu); przystanek końcowy „Id-Dwejra”

– miejsce to w żaden sposób nie jest biletowane; można dowolnie spacerować po plaży i okolicy

– w okolicy przystanku autobusowego znajduje się sklepik z pamiątkami i przekąskami

15 listopada 2018r.