Biecz

Biecz – dawne miasto handlowe położone w południowo – wschodniej Polsce.

Legenda głosi, że nazwa miasta pochodzi od imienia rycerza Becza. Choć nie był biedny, napadał karawany rabując je i uwalniając niewolników. Pewnego razu uwolnił mała dziewczynkę o imieniu Bietka, którą oddał na dwór książęcy. Po wielu latach Becz został skazany za liczne napady na karę śmierci. Przed samą egzekucją młoda dziewczyna zarzuciła mu chustę na głowę ratując mu życie. Była to właśnie Bietka. Skruszony Becz przekazał wszystkie zrabowane łupy na budowę miasta, które stanęło na wzgórzu nad rzeką Ropą, tam gdzie wiele lat temu zwrócił Bietce wolność.

Ta nadgraniczna osada była kiedyś otoczona murami obronnymi. Pełniła też funkcję ważnego ośrodka administracyjnego. W mieście były trzy zamki, w których bywali królowie z dynastii Piastów i Jagiellonów. Kres rozwoju miasta położyły klęski żywiołowe, przemarsze wojsk, zmiany dróg handlowych, a potem rozbiory i obie wojny światowe. Ślady świetności Biecza widać na każdym kroku, a miasteczko, coraz częściej odwiedzane przez turystów, zyskało nazwę „polskiego Carcassonne”. Najciekawszy jest wznoszący się na środku Rynku ratusz. Jego bryła, po ostatniej przebudowie w 1830r. jest skromna, ale wznosząca się na 58m w górę renesansowa wieża zachwyca. Zbudowana na planie sześciokąta, pokryta jest w całości sgraffitem i przykryta przysadzistą barokową kopułą. Na jej szczycie znajduje się widokowa galeria, z której podziwiać można kamienice o gotyckim rodowodzie, zachowane fragmenty murów obronnych i baszty. W Bieczu warto też wstąpić do monumentalnej, późnogotyckiej kolegiaty z późnorenesansowym ołtarzem głównym, w którego centralnej części znajduje się XVI-wieczny obraz „Zdjęcie Z Krzyża”. Ciekawy obiektem jest też szpital św. Ducha, który został ufundowany przez królową Jadwigę w 1395r. i jest najstarszym zachowanym budynkiem szpitalnym w Polsce.

Czasem Biecz jest też zwany „Parva Cracovia” (małym Krakowem) bo jest ożywionym, pełnym ludzi i gwaru miasteczkiem. Warto tu przyjechać…

Rejon dookoła miasta jest roponośny. W wielu miejscach widoczne są małe odwierty…