Biedrusko

Biedrusko to położona w powiecie Suchy Las wieś licząca niecałe 2 tysiące mieszkańców.Jest pięknie położona nad Wartą, od granic Poznania dzieli ją tylko 5 km co czyni ten kierunek fajnym celem jednodniowych wypadów za miasto.

Wieś Biedrusko od 1518 r. była własnością cysterek z Owińsk, później przeszła w ręce von Treskowów, którzy sprzedali Biedrusko w 1904 r. armii pruskiej. Po odzyskaniu niepodległości przeszło w ręce Wojska Polskiego.

Wszystkim Poznaniakom Biedrusko (słusznie) kojarzy się z garnizonem wojskowym. Jest to największy obszar wojskowy w pobliżu Poznania ( jednak od kilku lat ilość wojska jest redukowana). Stacjonują tutaj między innymi jednostki pancerne (również czołgi PT-91 Twardy), rakietowe obrony powietrznej (w Radojewie), Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu i inne. Na północ, południe i zachód od wsi rozciąga się duży poligon wojskowy.

Dla nas wypad do Biedruska stał się celem krótkiej wycieczki rowerowej:

– dystans: ok 50 km (z centrum Poznania)

– trasa: Poznań – Suchy Las – Złotniki – trasa przez poligon wojskowy – Biedrusko – szlak rowerowy wzdłuż Warty – Morasko – Poznań

– atrakcje na trasie:

1. ruiny kościóła pw. ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicy – kościół  został ufundowany przez Jana Przecławskiego – wicewojewodę poznańskiego. Zakończenie pierwszego etapu budowy datowane jest na podstawie inskrypcji na rok 1531. Syn Jana – Andrzej Przecławski rozbudował kościół o kaplicę północną wraz z kryptą rodzinną.

Według autora inwentaryzacji architektonicznej – mgr. Inż. arch. Antoniego Kąsinowskiego „budowa głównej bryły kościoła przypada na okres późnego gotyku pod względem rozwiązań plastycznych (np. sklepienie gwiaździste z elementami żeber siatkowych), a pod względem warsztatowym na czas pełnego gotyku”.

W latach 1720-1748 dokonano przebudowy barokowej kościoła, m.in. wzniesiono kaplicę, przebudowano zakrystię, wykonano wejście zachodnie, przemurowano okna zmieniając ich kształt.

W XIX wieku dokonano kilku konserwacji i remontów kościoła. W roku 1898 Gustaw von Treskow sprzedał Chojnicę z przeznaczeniem na poligon szkoleniowy armii pruskiej, od której przejęła go w 1918r. Armia polska.

W latach 30-tych XX wieku przeprowadzono ostatni remont chojnickiego kościoła w wyniku zarządzenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Sztuki i Kultury w Poznaniu.

Kościół został zamknięty przez niemieckie władze wojskowe po włączeniu Chojnicy do poligonu artyleryjskiego, ale nie uległ zniszczeniu podczas wojny.

W czerwcu 1947r. ks. proboszcz T. Myszczyński pisał do Kurii Metropolitarnej: „komendant poligonu ppłk Wieleżyński oświadczył mi, że absolutnie nie gwarantuje całości kościoła w Chojnicy (…), wobec tego zupełnie bezcelowe jest zabezpieczenie i konserwowanie wspomnianego kościoła”.

W 1958r. Władze wojskowe pod naciskiem konserwatora wojewódzkiego dokonały  wymiany części więźby dachowej, części pokrycia dachu i zamurowania wejść, oświadczając, iż dalszych robót nie przewiduje się.

W 1993r. na łamach lokalnej Gazety Sucholeskiej ukazał się apel ówczesnego sekretarza gminy Marka Woźniaka o ratowanie kościoła. W wyniku podjętych działań, przy życzliwości i pomocy władz wojskowych, przy poparciu wojewody poznańskiego i województwa konserwatora zabytków, udało się wiosną roku 1994r. Oczyścić wnętrze kościoła z gruzu i rosnących w nim drzew. Prace wykonali archeolodzy, transport zapewniło wojsko. Wykonano również niezbędne prace budowlane przy grożącej zawaleniem wieży. Całość sfinansowała Gmina Suchy Las.

2. neoklasycystyczny pałac w Biedrusku – pochodzi z lat 1877-80; wzniesiony został przez Ludwika Hunha dla Albrechta Ottona von Treskowa. Przez szereg lat mieścił się w nim klub garnizonowy (kasyno). Nietypowe jest umieszczenie jednego z głównych wejść do pałacu w elewacji bocznej. Pałac stoi w ciekawym parku krajobrazowym, na wzgórzu, w pobliżu rzeki Warty. W roku 2009 budynek został sprzedany i jest w prywatnych rękach.

3. Obszar Chronionego Krajobrazu „Biedrusko”

4. Rezerwat Przyrody Meteoryt Morsko

1 maja 2012r.