Biskupice Podgórne

Biskupice Podgórne to niewielka wieś położona nieopodal Wrocławia. Obecnie wieś jest znana głównie z umiejscowionej tu fabryki LG.

Historia wsi jest długa. Jej nazwa była notowana w źródłach historycznych wielokrotnie: w 1155r. jako Biscopici, 1203r. jako Biscupichi, w 1245r. jako Biscupici, w 1313r. jako Biscopiz, 1317r. jako Pischopicz, w 1360r. – Biscopicz, w 1388r. – Bischkupicz oraz w 1667r. – Bischkowitz.

Niemcy zgermanizowali nazwę miejscowości na Bischwitz am Berge, którą nosiła do 1937r. kiedy to w III Rzeszy ze względu na polskie pochodzenie została przez nazistów zmieniona na nową, całkowicie niemiecką – Linden am Berge. Nawę tą nosiła do 1945r.. Po zakończeniu II wojny światowej polska administracja powróciła do nazwy pierwotnej wywodzącej się ze średniowiecza.

Największym i najcenniejszym zabytkiem wsi jest barokowy pałac.

Barokowy pałac w Biskupicach Podgórnych wybudowany został w pierwszej poł. XVIII . W wieku XIX był przebudowywany oraz powiększany. Po II wojnie światowej rezydencja uległa znacznym zniszczeniom, do 1995r. stała się praktycznie ruiną, pozbawioną większości ścian i dachu. Dziś, odrestaurowana przez prywatnego inwestora ponownie zachwyca dawnym blaskiem.

Budynek wzniesiony na planie czworoboku z niewielkimi ryzalitami na elewacji ogrodowej, posiada narożną wieżyczkę. Budowla jest trójkondygnacyjna, podpiwniczona, nakryta dwuspadowym dachem z naczółkami i facjatkami na osiach okien. Fasadę ogrodową zdobi niewielka loggia. Elewacje są dekorowane boniowaniem i sporymi gzymsami międzykondygnacyjnymi. Okna posiadają ozdobne opaski. Do głównego wejścia prowadzą wysokie, paradne schody. Wnętrza w całości zostały odtworzone. Sale ozdobione są dekoracjami stiukowymi, stylizowaną tapetą, żyrandolami i zabytkowymi meblami, a w sali koncertowej nawet antycznym fortepianem- nie jest to jednak pierwotny wystój pałacu. Nowi właściciele prawdopodobnie przeznaczą obiekt na hotel.
Pałac w Biskupicach Podgórnych otoczony jest zabytkowym parkiem z 1870r. Jest to zadbany park krajobrazowy z zachowanym starodrzewiem i malowniczym stawem, wokół którego zaprojektowano w dolnej części ogród angielski, a w górnej części – francuski. W ogrodzie znajduje się ponad 12 tys. róż i ponad 50 odmian irysów. Park otacza kamienno-ceglany mur ozdobiony wieżyczkami z kulistymi zwieńczeniami.. Do ogrodu prowadzi taras wyłożony mozaikową posadzką. Alejki ogrodowe częściowo również wyłożone są mozaiką. Nowi właściciele założyli na terenie parku niewielki staw.
Informacje Praktyczne:
– Biskupice Podgórne znajdują się ok 22 kilometrów od centrum Wrocławia; dojazd drogą A8/S8 do Kobierzyc a następnie drogą nr 35 i drogą nr. 344 do Biskupic Podgórnych, można też podjechać autostrada A-4 – zjazd na Kostomłoty
– nocleg możliwy w hotelu w sąsiednim nowoczesnym budynku; pałac jako hotel nie jest jeszcze gotowy do użytku
– dostęp do parku okalającego pałac jest możliwy i bezpłatny
17 lipca 2016