Bobolice

Zamek w Bobolicach jest położony o niecałe półtora kilometra od zamku w Mirowie. Usiadł na tej samej grzędzie Mirowskich Skałek piętrzących się nad okolicą, ale wygląda trochę inaczej.

Konstrukcja zamku, należącego do słynnego systemu obronnego Orle Gniazda, opierała się na wysokiej skale, ponad którą wznosiła się okrągła wieżą. Ten doskonały punkt obserwacyjny umożliwiał kontakt z rycerzami na bliźniaczym Zamku Mirów czy na zamku w Mirowie, Morsku i Ogrodzieńcu.

Bobolice, zamek wybudowany przez Kazimierza Wielkiego, przez wieki wielokrotnie zmieniały właścicieli. W przewodnikach z początku wieku występuje jeszcze jako kompletna ruina. Po II wojnie światowej mury zamku częściowo rozebrano. Posłużyły do zbudowania drogi łączącej Bobolice z Mirowem. Potem z każdym rokiem było coraz gorzej. Pod koniec XXw. pojawili się nowi właściciele – rodzina Laseckich, od pokoleń związana z Jurą Krakowsko-Częstochowską. Przez 13 lat odbudowywali oni średniowieczną budowlę. Przed przystąpieniem do prac przez kilka lat prowadzono badania archeologiczno-architektoniczne i konstrukcyjne. Szczegółowe badania i dziesiątki opinii naukowych umożliwiły stworzenie projektu odbudowy. Wapień jurajski, zwodzony most łańcuchowy, żelazne wrota – wszystko zrobiono starannie i zgodnie ze sztuką dawnych mularzy. Dziś w odbudowanej warowni mieści się muzeum, które można bezpłatnie zwiedzać – można zobaczyć jak wyglądała średniowieczna kuchnia czy spiżarnia.  Za kilka lat pokryje się patyną i będzie wyglądał jak … stary. To trzeci po Korzkwi i Będzina zrekonstruowany zamek Kazimierza Wielkiego.

Warownię zauważył też przemysł filmowy. W 2012r. Zamek Bobolice był plenerem teledysku promującego oscarową produkcję Walta Dosneya „Merida Waleczna”.

Tuż obok zamku widok niezwykły: stok narciarski. Jest lato więc widzę tylko pas trawy i nadrdzewiały nieco wyciąg narciarki.

2006r.