Calheta

Na Maderze nie ma pięknych naturalnych plaż. Jest klimatyczne wybrzeże klifowe, lawa wynurzająca się z oceanu, wspaniałe górskie widoki, ale piaszczystych szerokich plaż nie ma…

Jeżeli ktoś jednak jest amatorem plażowania, i będąc na Maderze zatęskni za plażą to powinien się udać do miejscowości Calheta. To tutaj znajduje się jedna z dwóch złotych plaż na wyspie. Plaża nie jest naturalna. Usypano ją w 2004r. z piasku sprowadzonego z Maroka.

Calheta, zaliczana do najstarszych osad na Maderze, otrzymała prawa miejskie już w 1502r. Jeśli wierzyć podaniom, portugalski kapitan  Joăo Goncalves Zarco miał tu duże powierzchnie zagospodarować rolniczo pod uprawę i podarować je swoim dzieciom. W późniejszym czasie w Calhecie było stanowisko celne dla cukru eksportowanego z Madery. Współcześnie jest to spokojna atrakcyjna miejscowość kąpieliskowa.

Najczęściej odwiedzana przez turystów część Calhety to tak zwana Calheta Praja, czyli rząd budynków przy nadmorskim bulwarze i marinie, wśród których znajduje się hotel, restauracje oraz supermarket. Nieco powyżej znajduje się zasadnicze miasteczko.

Informacje Praktyczne:

– dojazd z Funchal autobusami firmy Rodoeste linie: 80, 107, 115 i 142

– dojazd samochodem: 61 kilometrów na zachód od Funchal; miejsca parkingowe przy marinie i plaży są płatne

17 czerwca 2016r.