Chrzypsko Wielkie

Tulipanowe plantacje w Chrzypsku Wielkim z roku na rok stają się coraz większą atrakcją turystyczną. Przyjechaliśmy tu już po raz drugi. I w sumie niewiele się zmieniło przez te kilka lat – nadal jest tu fajnie. Jest mnóstwo atrakcji dla małych chłopców: traktory do których można wsiąść, karuzele, kucyki no i oczywiście kwiaty – całe pole tulipanów…

Właścicielem tutejszych pól kwiatowych jest ogrodnik z Chrzypska Wielkiego. Swoją przygodę z pięknymi tulipanami rozpoczął 21 lat temu i dziś jest liczącym się plantatorem. Podobno po wyhodowane tutaj cebulki tulipanowe przyjeżdżają sami Holendrzy. Jak się bowiem okazuje chrzypski ogrodnik jest w stanie konkurować z ogrodnikami z Holandii, którzy zresztą próbują przenosić swoje hodowle do Polski. Polskie cebulki są wyhodowane na świeżej ziemi. Nie są skażone żadnymi chorobami. Tradycja uprawy kwiatów w Holandii sięga setek lat, jednak ziemia, na której się to odbywa, jest już zużyta i podatność tych roślin na choroby jest większa.

Kwiaty na polach w Chrzypsku Wielkim zajmują ponad 25 hektarów. Samych tulipanów jest tutaj ok 10 milionów i jest ich ponad 450 odmian. Białe, żółte, czerwone, różowe, pstrokate a nawet niemal czarne. Przepiękne okazy! Każda odmiana tulipana jest inna. Różnią się głównie barwą, ale także wysokością, przeznaczeniem i przydatnością.

Cebulki sadzi się jesienią. Kwiaty kwitną dopiero, w zależności od odmiany, w okresie od kwietnia do maja. Wówczas to chrzypskie pola zamieniają się w kolorowe dywany. Okres letnich wakacji, a więc przełom czerwca i lipca to czas na wykopywanie cebulek i ich suszenie.

Tutaj wyhodowane kwiaty znaleźć można na skwerach zachodniej Europy, głownie w Niemczech i Holandii. Tutejsze tulipany rosną też w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Tradycją wprowadzoną przez właściciela plantacji jest to, iż co roku na początku maja „chrzczona” jest nowa odmiana tulipana. W tym roku była to m.in. odmiana o nazwie „Irena Szewińska” (gdy byliśmy tu w 2015r. chrzczony był tulipan o imieniu „Jerzy Buzek”). Spacerując wzdłuż grządek wypatrzeć można nasadzone w dużych ilościach, powstałe w poprzednich latach odmiany: Jan Paweł II, Leszek Miller, Lech Kaczyński, Aleksander Kwaśniewski  i wiele innych (właściciel stosuje klucz polityczny do wprowadzania nowych nazw kwiatów). Jak mówi właściciel hodowli nową odmianę tulipana hoduje się od 15 do nawet 20 lat! To bardzo trudny i czasochłonny proces. Nowe odmiany powstają przede wszystkim w Holandii, bowiem to Holendrzy przez setki lat wyspecjalizowali się w tych działaniach i opanowali je do perfekcji. Wszystkie nowe odmiany z Chrzypska są rejestrowane w Królewskiej Księdze Rejestru Nowych Odmian w Holandii. To w całej procedurze jest najtrudniejsze. Trwa to ok. roku i można się spotkać z odmową jej wpisania. Trzeba bowiem wybrać odpowiedniego patrona do kwiatu. Kolor kwiatu musi współgrać z cechami charakteru, z osobowością człowieka, którego imię ma nosić. Patronem kwiatu muszą być osoby godne, dobrze kojarzone, z bagażem doświadczeń i zasług.

W takcie Międzynarodowych Targów Tulipanów do Chrzypska Wielkiego przybywa wielu fascynatów ogrodnictwa (podobno zwiedzających/kupujących jest ponad 30 tys osób). Podziwiając pięknie kwitnące plantacje, ale chyba rzadko kto jeszcze pamięta, że w „dawnych czasach” Europa niemal oszalała na tle tych delikatnych kwiatków.

Fascynacja tulipanami przybrała w Holandii rozmiary szaleństwa w XVII wieku. Wtedy właśnie zaczęła się trwająca przez kila lat spekulacja cebulkami rzadkich odmian tulipanów zwana „wojną tulipanową”. Co ciekawe, ceny niektórych cebulek przewyższały wówczas nawet wartość dobrego domu.

Informacje praktyczne:

– Chrzypsko Wielkie położone jest na północny-zachód od Poznania (stosunkowo blisko Sierakowa), odległość od Poznania ok 62 kilometrów

– dojazd do Chrzypska Wielkiego z Poznania: samochodem trzeba się kierować na Pniewy, a następnie skręcić w prawo w drogę nr. 187

– wstęp na teren plantacji jest bezpłatny, w trakcie trwania Międzynarodowych Targów Tulipanów na terenie wsi zorganizowane są obszerne, bezpłatne parkingi

– w trakcie festynu samemu można wybrać sobie na polu tulipana i kupić go wraz z cebulką (cena za cebulkę 2 PLN)

Gmina Chrzypsko Wielkie liczy niewiele ponad 3200 mieszkańców. Gmina leży w obrębie Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskim na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Park ten został stworzony w 1991r. dla ochrony krajobrazu polodowcowego o rzeźbie terenu urozmaiconej wzgórzami morenowymi, jeziorami, dolinami rzek. Park cechuje się różnorodnością świata i zwierząt. Z rzadkich roślin rosnących na terenie Parku należy wymienić lilię złotogłów. W lasach żyją dziki, jelenie, sarny, daniele. Duża liczba sprzyja gniazdowaniu ptactwa wodnego. Można tu spotkać bociana czarnego, gągoła krzykliwego, czaplę siwą, żurawia, łabędzie, kanię czarną i rudą.

1 maja 2018r.