Cichowo

W ciepły letni dzień postanawiamy pojechać do niewielkiej wsi Cichowo. Już od jakiegoś czasu nosiliśmy się z myślą by to ciekawe miejsce odwiedzić. Jest tutaj bowiem skansen „Soplicowo” – osada wiejska w klimacie dawnej wsi litewskiej. Jak się okazało na miejscu poza Soplicowem wieś ma do zaoferowania inne ciekawe atrakcje (nie tylko dla dzieci).

Udaje nam się zaparkować samochód w cieniu, na polnym parkingu tuż przy stacji kolejowej Cichowo.

Stacja „Cichowo” jest przystaniem (pierwszym i ostatnim) dla uroczej kolejki wąskotorowej „Grześ”. Na sam widok kolejki Wojtuś szaleje. Biega dookoła i wspina się na wagoniki radośnie nawołując:

– Tutu, tutu

Ta mała kolejka jest atrakcją Cichowa od 2007r. Lokomotywa i dwa wagoniki kursują na torze najwęższym w Polsce rozstawie szyn – 240 mm („zwykła” kolej ma prześwit 1435 mm, a wąskotorówki od 600 do 1000 mm). Maszynista prowadzi małą lokomotywę siedząc na jej tylnej części. Pasażerowie siedzą okrakiem na miniaturowych wagonikach (klasy 1-szej i 2-giej). Trasa przejazdu trwa tylko ok 5 minut, ale to niezwykłe rozwiązanie techniczne budzi wielkie zainteresowanie dzieci i dorosłych. Tor kolejki częściowo prowadzi przez tutejszy park, w którym wznosi się neobarokowy dwór z XIX w., obecnie siedziba ośrodka oazowego.

Wojtuś przypatruje się kilku kursom kolejki, ale sam za żadne skarby nie chce na tym małym pociągu usiąść. Może za rok…

Gdy już wiemy, że raczej nie doświadczymy przejażdżki kolejką postanawiamy udać się do osady „Soplicowo”. Wejście do skansenu mieści się tuż przy stacji kolejki. Raczej trudno nie trafić.

Ciekawa jest historia powstania tutejszego „Soplicowa”…

Po zakończeniu zdjęć do filmu Pan Tadeusz w reżyserii Andrzeja Wajdy, w 1999r. dekoracje z planu w Józefowie pod Warszawą trafiają do Cichowa, gdzie ponownie zostają złożone i przystosowane do zwiedzania. W ten sposób w Wielkopolsce znalazła się namiastka dawnej litewskiej wsi. Folwark „Soplicowo” to drewniane budynki stajni, stodoły, lamusa, spichrza i kurnika, Zosiny ogródek i stary sad. W zagrodach wypatrzyliśmy osiołka, owce, kaczki, kury, indyki i króliki.

W skład rozrastającego się kompleksu wchodzą Skansen Filmowy „Soplicowo”, zwierzyniec, pensjonat „Gerwazy” oraz „Dwór Soplicowo” mieszczący hotel i restaurację.

To co do tej pory zobaczyliśmy bardzo nam się spodobało. Tym większą niespodziankę odkryliśmy na sam koniec. Jak się bowiem okazało Cichowo jest przepięknie położone nad  rozległym, słabo zagospodarowanym jeziorem. Cichowo jest bowiem miejscowością letniskową. Do dyspozycji są dwie plaże i dwa kąpieliska. Miejsce jest zadbane a nad bezpieczeństwem pływających czuwają ratownicy. Nie byliśmy przygotowani do plażowania ale Wojtuś bez problemu odnalazł się na tutejszym placu zabaw.

Informacje Praktyczne:

– dojazd: w okolicy Gostynia; ok 67 km na południe od Poznania; najlepiej jechać przez Kórnik i Śrem; parkingi na terenie miejscowości są bezpłatne

– przejazd kolejką trwa ok 5 minut, cena biletu: 8 PLN

– wstęp na teren skansenu „Soplicowo” i na tutejsze kąpieliska jest bezpłatny

6 sierpnia 2017r.