Jeti Oguz

Jeti Oguz to wioska położona we wschodnim Kirgistanie w okolicy Karakol. W samej wiosce nie ma nic ciekawego: nowoczesny blaszany meczet i gigantyczny pomnik w komunistycznym stylu… To co warte obejrzenia znajduje się kilka kilometrów dalej.

W okolicy Jeti Oguz ziemia zabarwiona jest na czerwono i tworzy miejscami ciekawe formy skalne. Kilka kilometrów za Jeti Oguz w drodze do Jeti Oguz Kurort można podziwiać kilak z nich np. formację „Złamane Serce” (zgodnie z legendą dwoje mężczyzn walczyło między sobą o kobietę, obaj polegli, a ich przelana krew nadała kolor tej skale). Z drugiej strony ta sama formacja nazwana jest „Siedem byków” i ma jeszcze ciekawszy kształt.

Jeti Oguz  Kurort swe lata świetności dawno ma już za sobą. Wszystko tu rozpada się i rdzewieje. Nawet hotel, w którym w 1991r. spotkał się Jelcyn z ówczesnym prezydentem Kirgistanu Askarem Akaer. Podobno w Kurorcie „dekompresował” się też Juri Gagarin po swojej wyprawie w przestworza.

Dziś Kurort robi przygnębiające wrażenie. Nadal jednak warto tu przyjechać by pochodzić po malowniczej okolicy. My udaliśmy się na krótki trekking wgłąb gór do Doliny Kwiatów. Trasa, którą szliśmy wzdłuż rzeki momentami przypominała mi nasze tatrzańskie dolinki. I byłoby na prawdę pięknie gdyby nie… intensywny ruch samochodowy. Byliśmy jedynymi piechurami na trasie. Reszta delektowała się górami zza okien samochodów.

Informacje Praktyczne:

– dojazd: z Karakol marszrutką do Jeti Oguz (30 som), dalej do Jeti Oguz Kurort tylko taksówką (ok 120 som)

– nocleg: wiele możliwości noclegowych w Jeti Oguz Kurort (kwatery prywatne)

– trekking w góry: ok 5 km, szlak poprowadzony wzdłuż rzeki

21 sierpień 2013r.