Dziewicza Góra

cel: Dziewicza Góra 143m npm

uczestnicy: Wojtuś (wiek: osiem tygodni), mama i tata

Po fantastycznym debiucie „górskim” (zdobycie Góry Moraskiej) postanowiliśmy pójść za ciosem i na cel obraliśmy kolejne wielkopolskie wzgórze – Dziewiczą Górę (143m npm).

Z prowizorycznego parkingu przy ul. Dziewicza Góra ruszamy w kierunku lasu. Na skraju lasu spostrzegamy drogowskaz „Wieża Widokowa”. Mijamy zabudowania o ciekawej architekturze (tu znajduje się m.in. restauracja) oraz wiatę, pod którą kilka osób wesoło sobie griluje. Zapach pieczonej kiełbasy smakowicie unosi się w powietrzu.  Wchodzimy do lasu. Choć spacer na szczyt Dziewiczej Góry nie zajmuje nam więcej niż 15 minut, nie jest to trasa łatwa do pokonania wózkiem dziecięcym. Początkowo szeroka ścieżka szybko się zawęża. Najpierw robi się mocno piaszczyście. Brodzimy w drobnym piasku – to niezła zaprawa przed wyjazdem nad morze i spacerach po plaży. Następnie trasa robi się wyboista i nierówna pod kółkami. Jakby środkiem leśnej ścieżki wyżłobiony był niewielki kanion. Gdy próbujemy go ominąć bokiem musimy się mierzyć w wystającymi ponad grunt konarami drzew. A wszystko to przy dość dużym nachyleniu terenu. Tata mocno się musiał zaprzeć by wózek z Wojtusiem na górę wepchnąć. Jednak gdy wózek jest masywnej konstrukcji na tej trasie zdobycie Dziewiczej Góry to nie problem.

W ten sposób Wojtuś zdobył swój kolejny szczyt. Na dobry początek…

Tradycyjnie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia szczytowe.

Szczyt Dziewiczej Góry (143m npm) to najwyższe wzniesienie w Puszczy Zielonce, a zarazem drugi najwyższy szczyt w okolicach Poznania (po Górze Moraskiej). Jest to urozmaicony kompleks leśny, bogaty pod względem przyrodniczym, z dużymi różnicami wysokości. Leży w paśmie środkowopoznańskiej moreny czołowej, ok 2 kilometry od przełomowej doliny Warty.

W 1242r. Dziewicza Góra wraz z okolicznymi włościami na mocy fundacji Przemysława I stała się własnością cysterek z Owińsk. Od nich pochodzi pierwotna nazwa góry: Dziewcza Góra, przekształcona później na Dziewiczą Górę. Na jego stokach cysterki hodowały czerwca polskiego , którego używano do wyrobu czerwonego barwnika. To właśnie od tego owada pochodzi nazwa koloru, nazwa miesiąca, a nawet, jak się przypuszcza, nazwa miejscowości Czerwonak.

Szczyt i jego otoczenie porośnięte są pięknymi lasami – drzewostany składają się z sosny i prawie wszystkich gatunków rodzimych drzew liściastych. W kilku partiach rosną wiekowe dęby o obwodach przeszło 4 metry. Bardzo bogaty jest tu świat roślin, zarówno leśnych jak i łąkowych, stepowych a nawet górskich.

W 2005r. na szczycie Dziewiczej Góry wybudowano przeciwpożarową wieżę obserwacyjną dla Nadleśnictwa Łopuchówko. Wieża jest również udostępniana dla turystów – stąd mogą podziwiać rozległą panoramę Poznania oraz lasów i wzgórz Puszczy Zielonki wraz z kulminacją Moraskiej Góry (154m npm) położonej po przeciwległej stronie przełomowej doliny Warty. Przy dobrej pogodzie można stąd dostrzec pokryty lasami rozległy wał wzgórz morenowych Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Wieża „widokowa” ma 40 metrów wysokości. Na szczyt wieży wchodzi się kolistą klatką schodową po 172 zadbanych betonowych schodkach. Taras widokowy usytuowany jest na wysokości 30 metrów. Choć widoki na piękną Puszczę Zielonki są bardzo ciekawe to jednak ogólne wrażenie psuje siatka bezpieczeństwa o bardzo małych „oczkach” (jedno jednak trzeba przyznać: nikt ani nic na pewno stąd nie wypadnie).

Tym razem zrezygnowaliśmy z wejścia na wieżę widokową – mały Wojtuś i tak nie byłby w stanie podziwiać widoków… A my (rodzice) na wieży byliśmy już w zeszłym roku – widok na okolicę Poznania rzeczywiście jest z wieży rozległy (zdjęcia „widokowe” tutaj)

Informacje Praktyczne:

– dojazd:

samochodem: z Poznania w kierunku Czerwonaka, w Czerwonaku skręcić w prawo przy szyldzie „Dziewicza Góra 3″ i po kilkudziesięciu metrach na rozwidleniu dróg wybieramy odbicie na prawo – droga ta prowadzi na parking w lesie

autobusem: autobusy z Ronda Śródka nr 10 (kierunek Czerwonak-Zdroje, z przystanku ok 1 km do parkingu w lesie), nr 12 )kierunek Czerwonak, wysiąść przy Gimnazjum w Czerwonaku, z przystanku ok 3 km do parkingu w lesie)

– z parkingu w lesie na szczyt Dziewiczej Góry dojdziemy leśną drogą w ciągu ok 10 minut

– wieża widokowa: nieczynna w warunkach braku widoczności mgły, deszczu, nisko zalegających chmur, lipiec-sierpień czynna wtorek-niedziela godz 10.00-18.00, kwiecień – czerwiec i wrzesień-listopad tylko w soboty i niedziele godz 10.00-18.00 (to są dane oficjalne, ale jak życie pokazuje my będąc w marcu też weszliśmy na wieżę mino, że zasadniczo nie powinna być ona „czynna”)

– bilet wstępu na wieżę: normalny 6 PLN, ulgowy 4 PLN

30 sierpnia 2015r.