elektrownia i kopalnia Bełchatów

Kopalnia Węgla Brunatnego „Bełchatów” jest najmłodszą i największą kopalnią węgla brunatnego w Polsce. Firma istnieje od 1975r., a od 2007r. wchodzi w skład koncernu Polskiej Grupy Energetycznej.

W kopalni „Bełchatów” wydobycie węgla brunatnego realizowane jest metodą odkrywkową. Eksploatowane złoże, którego zasoby szacowane są na ponad 2 mld ton, zapewni funkcjonowanie firmy do 2038r. W ramach złoża wydzielono trzy pola węglowe: obecnie eksploatowane Pole „Bełchatów” i „Szczerców” oraz nieprzewidziane do eksploatacji Pole „Kamieńsk”. Roczne wydobycie „brunatnego złota” kształtuje się na poziomie 33 mln ton surowca energetycznego.

Bełchatowska kopalnia to przede wszystkim dwa wyrobiska, których rozmiary robią imponujące wrażenie. Większe z nich, wyrobisko w Polu „Bełchatów”, ma 12 kilometrów długości i jest szerokie na 3,5 kilometra. Jego powierzchnia całkowita to ponad 3700 ha. Docelowa głębokość sięga 300 metrów, a to oznacza, że w wyrobisku zmieściłaby się cała wieża Eiffla.

Eksploatacja złoża prowadzona jest przy zastosowaniu układów KTZ (koparka, taśmociąg, zwałowarka). Nakład znajdujący się nad węglem oraz wydobyty surowiec energetyczny pozyskuje się za pomocą gigantycznych koparek. Kolejnym etapem jest transport, który odbywa się przenośnikami taśmowymi o łącznej długości 120 kilometrów. Zdjęty przy użyciu zładowarek trafia m.in. na zwałowiska, tworzące takie wzniesienia jak Góra Kamieńska.

Ponad 50% wydobytego rocznie węgla brunatnego w Polsce pochodzi z bełchatowskiej kopalni. Dzięki temu znajdująca się w pobliżu elektrownia może produkować 20% krajowej energii elektrycznej.

Niestety wydobycie węgla to wielkie zmiany w środowisku naturalnym. Każdego dnia w kopani „Bełchatów” zdejmuje się ogromne ilości nadkładu (120 mln ton/rocznie), znajdującego się nad węglem brunatnym. Dla bezpieczeństwa prowadzenia robót górniczych, tylko z Pola „Bełchatów”, wypompowuje się dziennie ponad pół miliona metrów sześciennych wody. Jest to ilość porównywalna z tą, którą w upalny dzień zużywa cała aglomeracja warszawska. Dlatego tak duże znaczenie mają działania proekologiczne. Wyłączone z produkcji rolnej i leśnej grunty wymagają przywrócenia im użytkowych i przyrodniczych wartości. Przykładem takiego działania rekultywacyjnego jest zwałowsko zewnętrzne Góra Kamieńska.

Na koniec XXI wieku planowana jest pełna rekultywacja terenów objętych działalnością górniczą. Na terenach dwóch obecnie eksploatowanych pól węglowych powstaną sztuczne zbiorniki wodne.

Informacje Praktyczne:

– elektrownia i kopalnia „Bełchatów” zlokalizowana jest ok 15 kilometrów na południe od Bełchatowa; dla turystów elektrownia jest dostępna tylko z publicznego parkingu znajdującego się nieopodal

– kopalnia: dla turystów zorganizowano punkt widokowy na Pole „Bełchatów”; punkt widokowy jest usytuowany na północnym krańcu wsi Kleszczów

23 sierpnia 2014r.