Fiskardo

Fiskardo to luksusowa miejscowość z przepięknym portem, w którym bywają gwiazdy światowego formatu, takie jak Sarrah Jessica Parker czy Madonna. W przeciwieństwie do Assos miejscowość ta ma bardziej rozrywkowy i celebrycki charakter. Miasteczko jest ukwiecone, urokliwe, pełne kafejek i barów.

Fiskardo leży na najbardziej na północ wysuniętym fragmencie Kefalonii. To najbardziej na północ wysunięty port Kefalonii i prze to jest też najpopularniejszą przystanią dla jachtów na Morzu Jońskim. Swoje jachty cumowali tu znani artyści, europejska śmietanka towarzyska i rodziny królewskie m.in. Madonna, Mick Jagger, Tom Hanks, Guy Richie, Steven Spilberg, Robert de Niro, Tom Cruise czy Bush junior.

Swoją nazwę miejscowość zawdzięcza Robertowi Guiscardowi, normańskiemu księciu Apulii, Kalabrii i Sycylii, który zmarł w tej okolicy w 1085r., podczas przygotowań do zajęcia wyspy. Zmogły go jednak nie oddziały wrogów, a febra. Już od ok. 1700r. Fiskardo było ważnym portem handlowym. Miasteczko jako jedno z niewielu na Wyspach Jońskich przetrwało trzęsienie ziemi z 1953r. Przechodząc przez miejscowość, można zobaczyć np. kamieniczki z XVII w., czyli z okresu, kiedy Kefalonią władali Wenecjanie. W marinie obok ekskluzywnych jachtów cumuje mnóstwo rybackich kutrów. Będąc w Fiskardo warto obejrzeć dwie latarnie morskie. Ta znajdująca się bliżej miasta wybudowana została przez Wenecjan i przestała pełnić swoją funkcję w 1892r. Ma 6m średnicy. (Uwaga! Wchodzi się do niej na własną odpowiedzialność). W pobliżu stoi dom latarnika, a ponad nim na wzgórzu zobaczymy wysoką, wzniesioną na planie kwadratu drugą – wiktoriańską latarnię morską. Wybudowana w 1892r. wciąż funkcjonuje i jest niedostępna dla zwiedzających.

Do centrum starego Fiscardo nie są dopuszczone żadne pojazdy „motorowe”. Samochód musi być pozostawiony na parkingu na skraju wsi.

W okolicy Fiskardo znajduje się kilka plaż. Blisko miasteczka, nieco na północ od niego znajduje się kamienista plaża Emblissi, schowana w cieniu cyprysów. Na jej terenie znaleziono kamienne narzędzia z paleolitu. Plaża ma łagodne zejście do wody, a pływanie łódkami jest tu zabronione.

Okolice Fiskardo to świetnie miejsce na piesze wędrówki. W samym Fiskardo stoją dwie tablice informacyjne z rozrysowanymi pieszymi szlakami po okolicy

1.Latarnie morskie.

Spacer najlepiej zacząć przy widocznej z daleka, dużej tawernie Nicolas w północno-wschodniej części portu w Fiskardo. Należy ją minąć i idąc wzdłuż portu, przejść przez prowizoryczną bramkę, a następnie podążać dalej wzdłuż wybrzeża. Droga prowadzi przez sosnowy las. Po prawej stronie cały czas mamy morze, więc w razie zmęczenia można odpocząć nad wodą. Po ok. 500m trafimy na rozwidlenie, gdzie po prawej znajduje się stara wenecka latarnia morska, a po lewej mniej okazała, nowoczesna i wciąż funkcjonująca. Mijając tę drugą, po lewej stronie powinniśmy mieć szutrową drogę w kierunku Fiskardo. Idąc nią, dotrzemy do ruin bizantyjskiego kościoła, spod których rozpościera się najlepszy widok na port. Droga ta zaprowadzi nas z powrotem do Fiskardo.

2.Umocnienia z czasów II wojny światowej i plaża Dafnoudi.

Spacer rozpoczyna się przy piekarni (Old Bakery) niedaleko restauracji Thai, po drugiej stronie portu względem Nicolas Taverna. Pierwszym przystankiem na trasie jest Tron królowej Fiskardo, znajdujący się ok. 100m za parkingiem Kastro Clubu, po prawej stronie. Prowadzi do niego wąska kamienista droga. Prawdopodobnie jest to formacja skalana przypominająca tron, choć miejscowi twierdzą, że naprawdę został wykuty dla królowej Fiskardo. Zgodnie z legendą, to tam władczyni rozsądzała spory.

Informacje Praktyczne:

– dojazd: Fiskardo jest usytuowane na północnym krańcu wyspy, ok 51 km od Argostoli (dojazd drogą wzdłuż zachodniego wybrzeża Kefalonii)

– autobusy z Fiskardo kursują codziennie do Argostoli, Sami i Skali. O aktualny rozkład rejsów promów najlepiej pytać w porcie lub w biurach agencji turystycznych przy bulwarze

– nocleg: Fiskardo ma bogatą bazę noclegową. Dużo prywatnych kwater znajduje się w centrum miasteczka. Warto szukać też noclegu w pobliżu okolicznych plaż: Foki i Emblissi

– wyżywienie: mnóstwo klimatycznych kafejek w okolicy portu

1 czerwca 2018r.