Gazimestan

Pomnik poświęcony bitwie na Kosowym Polu z 15 (28 wg. innych źródeł) czerwca 1389r.

W 1389r. Serbowie walczyli z przeważającą liczebnie armią Turków. Po stronie serbskiej pod dowództwem księcia Lazara walczyli rycerze przysłani przez bośniackiego którla Tvrtka, oddział dowodzony przez  Vuka Brankovicia (zięcia księcia Lazara), posiłki przysłane przez bana chorwackiego oraz Albańczycy, Węgrzy i inne narodowości, w tym Polacy.

Walki były zaciekłe i straty były ogromne po obu stronach. W bitwie zginęli dowódcy obu armii: książe Lazar (nie zginął na polu bitwy, ale został pojmany i stracony przez Turków) oraz sułtan Murad. Serbowie stracili jednak więcej wielmożów, członków politycznej elity. Książe Lazar .

W bitwie na Kosowym Polu Serbowie powstrzymali Turcję przed zajęciem Europy. Turcy zrobili bowiem bardzo mało by utrwalić odniesione zwycięstwo. Zaraz po bitwie Turcy wycofali się do swojej ówczesnej stolicy (Adrianopola – dziś Edirne) i upłynęło aż 70 lat zanim po raz kolejny zdecydowali się na poważny wypad na północ.

Bitwa na Kosowym Polu ma dla Serbów takie znaczenie jak dla nas Polaków, bitwa pod Grunwaldem.  15 czerwca to dzień św. Wita obchodzony w Serbii jako święto kościelne. Jest to też okazja do manifestacji przywiązania do ojczyzny, czasem agresywnego nacjonalizmu.

W 1389r. udało się Serbom powstrzymać falę islamu, a dziś paradoksalnie to miejsce – symbol, znajduje się na terenie zdominowanym przez muzułmanów, w Kosowie.

27 maja 2011r.