Jagodna

kategoria: Trasa Dla Niemowlaka czyli Wojtuś na Bezdrożach

cel: Jagodna 977m npm

uczestnicy: Wojtuś (wiek: dwadzieścia jeden miesięcy), mama i tata

wyposażenie: wózek typu spacerówka (Joie Litetrax 4 Air)

czas: 1 godz. 40 minut

Byliśmy na Jagodnej niecały rok temu. Bardzo jednak spodobało nam się tutejsze schronisko i postanowiliśmy tu przyjechać po raz kolejny.

O Przełęczy Spalona i samym szczycie Jagodna (977m npm) pisałam już dość obszernie opisując nasze pierwsze wejście na ten najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich – tutaj.

Poprzednio Wojtuś został wniesiony na szczyt w nosidełku turystycznym. Tym razem (głownie przez fakt, że wyszliśmy na szlak późno – późnym popołudniem) postawiliśmy na wózek typu spacerówka. Dzięki wózkowi trasę pokonaliśmy w ekspresowym tempie: przejście w obie strony oraz dość długi pobyt na szczycie nie zajęło nam więcej jak 1 godzina i 40 minut.

Jednak największą atrakcją dla Wojtusia był pobyt w schronisku „Jagodna” i w jego najbliższej okolicy.

Wojtuś zauroczony był sympatycznymi mieszkańcami schroniska: szarym kotem i łagodnie usposobionym psem. Ten owczarek niemiecki z dużą cierpliwością znosił adorację naszego małego dziecka.

Informacje Praktyczne:

– dojazd na Przełęcz Spaloną do schroniska PTTK „Jagodna” najlepiej Autostradą Sudecką (droga nr 389 z Polanicy Zdrój do Międzylesia) lub z Bystrzycy Kłodzkiej lokalna drogą przez Nową Bystrzycę; samochodem można podjechać pod samo schronisko; przed budynkiem jest miejsce by zostawić samochód
– na Przełęcz Spalona nie dojeżdża żadna komunikacja publiczna
– na Jagodną prowadzi szlak niebieski (czas przejścia 1 godz 15 min w górę, ok 1 godz – w dół)
– nocleg w schronisku: nocleg jednorazowy w pokoju indywidualnym 35 PLN/os, więcej niż jeden nocleg w pokoju indywidualnym 30 PLN/os, nocleg w sali zbiorowej 30 PLN/os; opłata jednorazowa za pościel: 8 PLN; do ceny noclegu trzeba doliczyć opłatę klimatyczną 1,6 PLN/os/noc
– wyżywienie: schroniskowy bufet serwuje smaczne i oryginalne dania obiadowe i śniadaniowe
Trasa dla Niemowlaka
– Przełęcz Spalona – Jagodna: długość  4,3 km, przewyższenie ok. 180m;
– stopień trudności: łatwa
– szlak niebieski niemal w całości prowadzi szutrową szeroką drogą (niewielki odcinek prowadzący ścieżką przez las można obejść idąc cały czas drogą)
– trasa głównie w słońcu
– cała trasę bez problemu można pokonać wózkiem dziecięcym
– skromne możliwości przewinięcia dziecka w schronisku (na łóżku w pokoju lub na sofach w jadalni);
– w schronisku znajduje się fotelik do karmienia dziecka
– w schronisku brak łóżeczek turystycznych dla niemowląt; mieliśmy ze sobą własne szybko rozkładające się łóżeczko firmy Koo-di (zabezpiecza dziecko przed wypadnięciem i pełni też funkcję moskitiery)

kwiecień 2017r.