jaskinia Bielska

Jaskinia usytuowana jest w północnej części Słowacji, na północnym stoku Kobylego Wierchu (Kobylí vrch) w  Tatrach Bielskich. Stanowi narodowy pomnik przyrody. Jest to jedyna grota w Tatrach udostępniona turystom.

Tatry Bielskie, w odróżnieniu od Tatr Wysokich zbudowane są głównie ze skał wapiennych – dzięki temu mogły tam powstać tak spektakularne formy krasowe.

Jest to zdecydowanie piękna jaskinia – warto tu zajechać podczas pobytu w Zakopanem.

Jaskinię otwarto dla publiczności już w 1882r., a w 1896r. zamontowano w niej elektryczne oświetlenie.

Jaskinia ma długość 3829 m, ale zwiedza się tylko korytarz jednokilometrowy. Do jaskini wchodzi się wydrążonym tunelem. W trakcie spaceru, który trwa ok 70 minut podziwiać można piękne formy naciekowe oraz urocze podziemne jeziorko.

Temperatura powietrza  w jaskini wynosi od 5,0 do 6,3 °C, a wilgotność względna od 90 do 97 %.

W jaskini stwierdzono występowanie 7 gatunków nietoperzy. Najwięcej jest nocków dużych (Myotis myotis). Rzadziej występują nocek wąsatek (Myotis mystacinus), nocek Brandta (Myotis brandtii) i nocek orzęsiony (Myotis emarginatus). Z drobnych bezkręgowców w jaskiniowych jeziorkach żyje skorupiak Bathynella natans.

Informacje praktyczne:

– jaskinia położona jest ok 7 km od wsi Zdziar

– dojazd: najbliższy przystanek komunikacji publicznej (autobus) znajduje się w osadzie  Kotlina Tatrzańska; dojazd samochodem z Zakopanego (kierunek Łysa Polana), z Popradu (kierunek Smokovce, Tatrzańska Łomnica, KotlinaTatrzańska  ok 30 km), ze Starej Lubovni (kierunek  kierunek Tatrzańska Jaworzyna ok 40 km)

– ceny biletów do jaskini (aktualne do 31.12.2012r.): dorośli 7 EUR, studenci 6 EUR, dzieci 3,5 EUR; dodatkowe opłaty są pobierane za robienie zdjęć 10 EUR i kamerowanie 50 EUR

luty 2012r.