jaskinia Melissani

Na Kafalonii bardzo znane są dwie jaskinie: Melissani (jeziorko) oraz Drogarati (formy naciekowe + dobra akustyka).

Jeżeli chodzi o wspaniałe formy naciekowe to w Polsce mamy cudowne jaskinie: Niedźwiedzia czy Raj. Z tego też względu postanawiamy darować sobie zwiedzanie jaskini Drogorati. Stawiamy na wyjątkową w swej klasie jaskinie Melissani i to ją właśnie decydujemy się zobaczyć.

Jaskinia Milissani jest wyjątkowa bo w całości zalana jest wodą. Po tym niesamowitym jeziorku pływa się łódką.

Już samo wejście do jaskini robi wrażenie. Wykutym w skale tunelem schodzi się coraz niżej – z każdym metrem temperatura w sposób odczuwalny obniża się. Warto mieć to na uwadze i ubrać się nieco cieplej (zwłaszcza gdy „na górze” panują nieziemskie upały.

Jaskinia Melissani jest również nazywana także Jaskinią Nimf. Cała jaskinia ma długość 3,5 km, wysokość 36m i szerokość 4 m. Stalaktyty zwisające z jej stropu powstały ponad 20 tys. lat temu. W części jaskini przeznaczonej do zwiedzania znajduje się jezioro głębokie na 39m – rejs po nim stanowi główną atrakcję tego miejsca. Część stropu zapadła się w czasie trzęsienia ziemi w 1953r., dzięki czemu do wnętrza jaskini dostaje się światło słoneczne, nadając wodzie jeziora głęboki niebieski kolor.
W III i IV w. p.n.e. jaskinia stanowiła miejsce kultu Pana – greckiego boga lasów i pól, przedstawianego jako mężczyzna z kozimi nogami i ogonem – oraz nimfy Melissani. Według legendy, bożek nie odwzajemnił miłości, którą obdarzyła go nimfa, a ona w rozpaczy wskoczyła do jaskini, popełniając samobójstwo. W jaskini Melissani odnaleziono glinianą figurkę przedstawiającą Pana i ceramikę z wyobrażeniami m.in. tańczących nimf. Naukowcy odkryli też sieć korytarzy, przebiegających pod całą wyspą, która łączy jaskinie w okolicach Katavothres koło Argostoli z jaskinią Melissani.

Informacje Praktyczne:

– dojazd: jaskinia znajduje się ok 3 km na północ od miejscowości Sami, z Argostoli jest to ok 29 km (przez miejscowość Razata); przy jaskini jest bezpłatny parking

– autobusy dojeżdżają do Sami, dalej do jaskini nie ma już publicznej komunikacji – dojazd taksówką

– zwiedzanie: jaskinia Melissani w sezonie czerwiec-sierpień jest otwarta od godziny 8.00 do 20.00, bilety: 7 EUR/normalny, 4 EUR/ulgowy; na zwiedzanie trzeba zaplanować co najmniej 1 godzinę (gdy dużo jest zwiedzających trzeba doliczyć czas oczekiwania na łódkę)

– przy wejściu do jaskini jest sklep z pamiątkami i z małą gastronomią; w pobliżu jest też dobrze utrzymana toaleta

2 czerwca 2018r.