Jirgital

Jirgital to miejscowość w północno-wschodnim Tadżykistanie, ok 310 kilometrów od Dusznabe. Usytuowana nieco na uboczu osada położona jest u podnóża potężnych gór Pamir. Życie toczy się tutaj spokojnie i ożywa tylko na chwilkę – gdy zjawiają się tu turyści chcący dostać się na Polanę Moskvina w sercu gór Pamir. To z tutejszego lotniska odlatuje helikopter, którym można się tam dostać.

Jirgital znajduje się na wysokości  ok 1.700m npm i otoczony jest „pustynnymi” wzgórzami sięgającymi nawet do ok 3.000m npm. Na jednym ze wzgórz powiewa dumnie flaga Tadżykistanu. Zresztą w czasie przedłużającego się, przymusowego pobytu w Jirgital to właśnie chodząc po okolicy umijaliśmy sobie czas. Pierwszego dnia weszliśmy na szczyt wzgórza z tadżycką flagą (2.300m npm), a kolejnego na inny bezimienny szczyt (2.600m npm). Z obu szczytów pięknie prezentuje się samo Jirgital, a i na horyzoncie pokazują się ośnieżone szczyty Pamiru. Obie wycieczki okazały się o tyle wyczerpujące, że okoliczne góry są suche i gorące – słońce wybiera energię podczas kilkugodzinnej wędrówki. Dobrze mieć ze sobą duży zapas wody.

W Jirgital utknęliśmy na trzy dni w oczekiwaniu na zamówiony helikopter, który z niewiadomych dla nas względów nie przylatywał by zabrać nas w góry. Każdego dnia wyczekiwaliśmy śmigłowca na lotnisku. W międzyczasie jednak jakoś organizowaliśmy sobie czas. Poza wspomnianymi wycieczkami na dwa wzgórza polecam (z braku innych możliwości): bazar, lokalne muzeum oraz tutejsze rodzinne restauracje. I to by było na tyle. Można się jeszcze przechadzać w tą i z powrotem główną ulicą, na której koncentruje się życie miasteczka.

Informacje praktyczne:

Dojazd:

– helikopterem z Dusznabe ok 100 EUR – tylko za pośrednictwem agencji

– taksówką (czyli wynajętym samochodem z kierowcą) – z Duszanbe ok koszt ok 35-50 USD

– nic mi nie wiadomo na temat komunikacji publicznej

Nocleg:

– gastienica na głównej ulicy Jirgital (duży różowy budynek): 15 somoni/os (toaleta w standardzie tadżyckim tzn. wychodek na zewnątrz + woda z plastikowego węża); brak możliwości prysznica

– prysznic dostępny na mieście 5-10 somoni

lipiec / sierpień 2012r.