Kanion Matka

Kanion Matka – w okolicach miasta Skopie.

Jezioro Matka to sztuczny zbiornik utworzony po uruchomieniu zapory wodnej na rzece Treska. Rzeka Treska tworząc ten przepiękny skalisty kanion oddziela od siebie pasma górskie Jakupica i Suva Gora.  Wysokie, pionowe ściany, opadające wprost do wody, robią duże wrażenie. Kanion to wspaniałe miejsce do wspinaczki, trekkingu i po prostu spaceru.

Na zalesionych wzgórzach górujących nad rzeką znajduje się kilkanaście monastyrów (niektóre ukryte bardzo wysoko na szczytach gór) – pamiątka po czasach okupacji tureckiej (tu znajdowali schronienie ludzie prześladowani przez Turków)

Dojazd:

– 15km na południowy-zachód od Skopje,

– samochodem ze Skopje wyjazd na Tetevo, następnie drogą podrzędną na Gulmovo; na końcu wsi Gulmova, przed zaporą wodną znajduje się parking, na którym można zostawić samochód

Opłaty:

– wstęp na teren Kanionu jest bezpłatny – wytyczona jest ścieżka (po prawej stronie jeziora) – jest to szlak dla bardziej odważnych turystów: ścieżka jest wąska i na przeważającym odcinku brak jest zabezpieczeń; trzeba też uważać na węże

– rejs łódką do jaskini (ok. 1,5 km po wodach Jeziora w jedną stronę + wejście do jaskini) – koszt 300 denarów /os. (maj 2011r.:  1 EUR = 61 denarów)

wrzesień 2010r., 22 maja 2011r., 26 sierpnia 2011r.