Kefalonia

Stolica: Argostoli

Najwyższy szczyt: góra Ainos (1.627m npm)

Kefalonia (zwana również Kefalinia) jest największa wyspą archipelagu Wysp Jońskich. Usytuowana jest na południe od Korfu i na północ od Zakynthos, w zatoce Patraskiej. Jest górzysta, zielona i dzika.kefalonia 2a

Wyspa ma 734 km2 powierzchni i ok. 40 tys. mieszkańców.

Pochodzenie nazwy „Kefalonia” jest niejasne. Podobno nawiązuje do imienia pierwszego króla wyspy Cefalona, uciekiniera z Aten. Podbił on już zamieszkałą wyspę i spłodził czterech synów o imionach: Pali, Sami, Krani i Proni (na Kafalonii można znaleźć miejscowości o takich nazwach), a gdy dorośli, każdemu dał fragment lądu do panowania. Według innego wyjaśnienia, nazwa wyspy pochodzi od słowa kefali, po grecku znaczącego „głowa” i ponoć odnoszącego się do kształtu wyspy. Bardziej prawdopodobne byłoby odniesienie go do jej powierzchni – jako że Kefalonia jest największą z wysp Archipelagu Jońskiego, może stanowić jego „głowę”.

Znaleziska archeologiczne świadczą, że była zamieszkana już w epoce mykeńskiej (IIw. p.n.e.). Tutejsi mieszkańcy wierzą, że to ta wyspa jest homerycką Itaką, choć nigdy tego nie udowodniono. Kefalonia zawsze miała duże znaczenie strategiczne ze względu na to, że broni dostępu do Zatoki Patraskiej. To tam 7 października 1571r. rozegrała się największa w historii bitwa morska między imperium otomańskim i Liga Świętą, angażująca ponad 400 okrętów.

Kefalonia znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie i w 1953r. wyspę dotknęło mocne trzęsienie ziemi, które zniszczyło większość zabudowań i zabytków. W porównaniu do pozostałych Wysp Jońskich Kefalonia ma jedną z gorszych infrastruktur turystycznych. W połączeniu z dużym obszarem powoduje to, że liczba turystów jest tu relatywnie mała. Wyspa idealnie nadaje się dla bardziej wybrednych urlopowiczów: poszukiwaczy dzikich plaż, miłośników pięknych widoków i spędzania czasu na łonie natury.

W trakcie naszego krótkiego pobytu wypożyczyliśmy samochód na 5 dni. Jak się okazało Kefalonię trudno się zwiedza: teren jest górzysty, drogi raczej średniej jakości. Przejechanie kilkadziesiąt kilometrów zajmuje dużo czasu. Szybko musieliśmy zweryfikować nasz plan. Samochodem przejechaliśmy blisko 640 km i udało nam się zobaczyć:

1 dzień: przylot, przejazd do Lixouri

2. dzień: Lixouriplaża MyrtosAssosFiskardoLixouri

3. dzień: LixouriAgia Effimiagrota MelissaniSami – stanowisko archeologiczne (ruiny zamku i innych obiektów starożytnych) – plaża Antisamosklasztor Agios GerasimouLixouri

4. dzień: LixouriAinos (1.627m npm)Tznanata (mykeński grobowiec) – Skala (ruiny rzymskiej willi) – plaża LourdasLixouri

5. dzień: Lixouriplaża XiKounopetraklasztor Theotokkou Kipourionplaża PetaniLixouri

6. dzień: LixouriArgostolitwierdza Agios Georgiosplaża Platis Gialosplaża KiriakisLixouri

7. dzień: Lixouriplaża LepedaLixouri

8 dzień: wylot

Muszę przyznać: Kefalonia nas zauroczyła.

Zapraszam do obejrzenia poniższej galerii zdjęć – The Best Of Kefalonia…

Informacje Praktyczne:

– na wyspę kursuje niewiele rejsowych samolotów (linia Aegean Airlines oraz Air Serbia); najtaniej jest udać się w ramach pakietów biur podróży oferujących przelot, nocleg i wyżywienie; w 2018r. jedynym biurem podróży mającym Kefalonię w ofercie był Greccos

– jedyne lotnisko na wyspie znajduje się 9 kilometrów od stolicy wyspy – Argostoli;  dojazd z lotniska do Argostoli możliwy tylko taksówką (ok 9 EUR)

– Kefalonia ma cztery przystanie promowe z połączeniami na sąsiednie wyspy:

w Pesadzie kurs do Agios Nikolaos na Zakynthos (w okresie VII-VIII 2 kursy dziennie o godz 8.00 i 18.00, powrotny z Agios Nikolaos o godz 9.45 i 19.45; czas rejsu ok 1,5 godz; bilety 8 EUR/os oraz 32 EUR/samochód; nie ma autobusów łączących port ze stolicą),

w Sami kurs do Pisaetos na Itace (w okresie 1-31.05.2018 1-3 kursy dziennie o godz. 8.15 i 14.45, powrotny z Pisaetos o godz 9.00 i 15.30 oraz dodatkowy kurs piątek i niedzielę o godz. 21.30; bilety 3 EUR/os oraz 17 EUR/samochód; przewoźnik: Ionion P. Lines)

w Sami do Vassiliki na Lefkadzie (w okresie VII-VIII 1 kurs dziennie bilety 7,5 EUR/os oraz 40 EUR/samochód)

w Fiskardo do Vassiliki na Lefkadzie (w okresie VII-VIII 1-3 kursy dziennie)

– lokalne połączenia promowe – promy kursują pomiędzy Argostoli a Lixouri (w okresie VII-VIII codziennie od godz ok. 7.00 do godz 20.00, bilety 2,8 EUR/os oraz 4,0 EUR/kierowca +samochód)

31 maja-7 czerwca 2018r.