klasztor Moni Tharri

Klasztor Moni Tharri w pobliżu miasteczka Laerma to jeden z najcenniejszych skarbów na wyspie. Był centrum krzewienia prawosławia na Rodos. Klasztor pochodzi z IX wieku i zbudowany został przez księżniczkę bizantyjską w intencji wyzdrowienia ze śmiertelnej choroby.
Klasztor Tharri od kilku lat jest ponownie zasiedlony przez mnichów. Wielką wagę przywiązuje się tu do spraw duchowych, jednak zakonnicy są także otwarci na świat.
Wokoło budynków klasztornych znajdują się wspaniałe tereny spacerowe.
Warty zobaczenia jest przyklasztorny kościół oraz ozdobiony kwiatami klasztorny dziedziniec. Nawa główna kościoła wraz z trzema apsydami pochodzi prawdopodobnie z XIII w, kopuła główna wraz ramionami poprzecznymi została dobudowana na przełomie XIV i XV wieku. Najstarsze z ponad 20 fresków pochodzą z początku XIVw., jednak większość została namalowana w 1506r. oraz 1620r. Freski przedstawiają świętych i ojców Kościoła oraz sceny z życia Chrystusa i Matki Boskiej. Wizerunki Chrystusa w apsydach są rzadkością w ortodoksyjnych kościołach: Chrystus został przedstawiony tu jako stwórca świata. Cztery ramiona kościoła, które mają symbolizować cztery strony świata zostały ozdobione symbolami czterech Ewangelistów: Anioł symbolizuje Mateusza, Orzeł – Jana, Lew – Marka oraz Byk – Łukasza.

Informacje Praktyczne:

– klasztor usytuowany jest ok 55km na południe od Miasta Rodos w pobliżu miejscowości Laerma; należy przejechać przez wioskę Laerma i po około 50 m skręcić w lewo na nieoznakowanym skrzyżowaniu, następnie przejechać mniej więcej 4 km przyjemna niezbyt gęsto porośniętą drzewami okolice i kierować się drogowskazami na klasztor.

– klasztor otwarty jest codziennie od godz 8.00 do zachodu słońca; wstęp wolny

15 maja 2017r.