Kórnik

Niewielki pod-poznański Kórnik ma więcej atrakcji niż niejedna większa miejscowość: zamek, Arboretum, Jezioro Kórnickie, zabytkowy ratusz i kościół.
Choć turyści przyjeżdżają tu przez cały rok, to jednak w porze kwitnienia magnolii do tutejszego Arbotetum przyjeżdżają prawdziwe tłumy. I choć nie lubię miejsc tłocznych (dlatego najchętniej spędzam czas w górach – a im wyżej tym lepiej) to jednak mając na uwadze wyjątkowość tego zjawiska skusiłam się i ja…
Wiosna przeszła do nas w tym roku wcześniej. W połowie kwietnia okres kwitnienia magnolii jest już w fazie schyłkowej, kwitną wiśnie i egzotyczne jabłonie. Pojawiały się już pierwsze kwiaty rododendronów…
To, że możemy dziś podziwiać tutaj oryginalną faunę zaczęło się już w XVIIIw., kiedy to Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka zmieniła przyzamkowy ogród w modny ówcześnie park w stylu francuskim ze strzyżonymi żywopłotami, sztucznymi sadzawkami, kamiennymi figurkami i wodotryskami. Wtedy ogród ten zajmował stosunkowo niewielka powierzchnię.
Początki dzisiejszego Arboretum to XIX w., a jego twórcą był Tytus Działyński. Powiększył i przebudował park w stylu krajobrazowym (angielskim) charakteryzującym się dużymi przestrzeniami naturalnych łąk i trawników, z szerokimi perspektywami i swobodnymi grupami drzew i krzewów. Park kórnicki do dzisiaj zachował wiele elementów takiej właśnie architektury ogrodowej. Tytus Działyński szczególnie interesował się obcymi gatunkami drzew i krzewów i zgromadził w kórnickim parku bogata kolekcję roślin drzewiastych, które sprowadzał z Francji, Anglii, Belgii i Niemiec.
Po ojcu park-arboretum przejął Jan Działyński – z zamiłowania i wykształcenia ogrodnik-dendrolog – który sprowadził do niego imponującą kolekcję nowych gatunków drzew i krzewów – tylko w 1876r. było to 240 gatunków i odmian drzew krzewów iglastych. Swoje „ogrodnicze” hobby rozwijał również w Gołuchowie, gdzie piękny park otaczający tamtejszy zamek podziwiać można do dzisiaj.
Władysław Zamoyski – ostatni właściciel Kórnika- przekazał dobra kórnickie wraz z Arboretum narodowi polskiemu przez utworzenie Fundacji pod nazwą Zakłady Kórnickie. Fundacja działała do 1952 r., kiedy ówczesny rząd przekazał jej mienie Polskiej Akademii Nauk.
Dziś kórnickie Arboretum należy do najstarszych w Polsce i najbogatszych pod względem liczby gatunków i odmian parków dendrologicznych w Europie Środkowej. Bogate kolejce drzew i krzewów, często rzadkich i mało jeszcze znanych w uprawie obejmują łącznie około 3.000 gatunków i odmian. Wiele z okazów, często o imponujących rozmiarach, liczy sobie dzisiaj 130-180 lat. Najstarsze drzewa to ok. 300-letnie lipy drobnolistne rosnące przy głównej alei biegnącej od Zamku w kierunku Bnina. Kórnickie Arboretum najbardziej znane jest jednak z przysłowiowych gruszek na wierzbie, cypryśnika błotnego oraz pięknie kwitnących magnolii, lilaków, azalii i różaneczników.
Arboretum jest cennym obiektem naukowym, gdzie prowadzi się badania z zakresu ekologii, biologii, zasad uprawy i rozmnażania roślin drzewiastych należy do Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk). Jest też celem licznych wycieczek z kraju i z zagranicy, pełni rolę dydaktyczną i popularyzatorską.
Informacje Praktyczne:
– Kórnik położony jest ok 20 km od Poznania przy trasie nr 11 (kierunek Bytom)
– zamek: godziny zwiedzania wtorek-niedziela 10.00-16.00; bilety: dorośli 14 PLN, ulgowy 7 PLN, rodzinny 30 PLN
– arboretum: najatrakcyjniejsze pory zwiedzania to okres kwitnienia roślin (maj-czerwiec) oraz dojrzewania owoców i przebarwiania się liści (wrzesień-październik); godziny zwiedzania różne w zależności od miesiąca i dnia tygodnia od ok 9-10.00 do ok 15.30-19.00 (najlepiej sprawdzić na stronach internetowych obiektu), bilety: dorośli 7 PLN, ulgowy 5 PLN, rodzinny 15 PLN, dzieci do lat 6 wstęp bezpłatny
1 maja 2018r.