Lublin

Do Lublina wybrałam się w ostatnie piękne dni października. Zauroczyła mnie piękna aura, wspaniała architektura i niesamowita historia tego miejsca.

Nie miałam zbyt wiele czasu na zwiedzanie, ale wystarczyło by zobaczyć Otoczone murem Stare Miasto, przejść się deptakiem do rozległego placu z ciekawymi fontannami oraz by pojechać na Majdanek. Lublin okazał się też cudowny w nocnej odsłonie – poza spacerkiem po centrum polecam kolorowe fontanny.

Lublin to stolica województwa i największe miasto po wschodniej stronie Wisły. Miasto położone jest na styku kultur europejskich- wschodu i zachodu, spełnia ważną rolę administracyjną, naukową i kulturową. Jest największym ośrodkiem akademickim w tej części Polski (ze znanym powszechnie KUL na czele).

Miast ma już ponad 700 lat i przyciąga rzesze turystów. Zwiedzając Lublin można podążać kilkoma szlakami turystycznymi: Zabytków Architektury, Jagiellońskim, Wielokulturowym, Znanych Lublinian czy Szlakiem Pamięci Żydów Lubelskich…

Początki miasta to VIw. Kiedy to na Wzgórzu Czwartek istniały pierwsze chaty i obiekty gospodarcze. W XIIw. Na sąsiednim wzgórzu, nazywanym Zamkowym, powstał dwór kasztelański. W 1317r., kiedy Władysław Łokietek nadał Lublinowi prawo miejskie, miasto zaczęło rozwijać się i rozrastać na sąsiednie wzgórza: Grodzisko, Staromiejskie, Żmigród i Czwartek, zastępując dawną osadę targową. Na Wzgórzu Staromiejskim został wytyczony rynek, który do dziś zachował średniowieczny układ urbanistyczny.

Zwiedzanie najlepiej zacząć od Wzgórza Zamkowego, gdzie stykają się wszystkie wspomniane powyżej szlaki turystyczne.

W tutejszym zamku (obecnie muzeum) najważniejszym miejscem jest Kaplica św. Trójcy

17-18 października 2018r.