Kicin

Kicin to wieś położona niedaleko Poznania, na pagórkach moreny czołowej w pobliżu Dziewiczej Góry. Swą rzeźbę powierzchni Kicin zawdzięcza ostatniemu okresowi lodowcowemu (tzw. stadiał poznański zlodowacenia bałtyckiego). Część zachodnia i północna bezpośrednio przylega do Puszczy Zielonki.

W źródłach pisanych wieś Kicin pojawiła się w 1316r. Pierwsza wzmianka zawarta jest w dokumencie biskupa Jana Deliwy dla Kicińskiego sołectwa.
W wiosce odkryto pojedyncze znaleziska archeologiczne oraz cmentarzysko z II – III w.n.e (kultura pomorska). O dawnym istnieniu osady świadczy ponadto  grodzisko stożkowate, na którym stoi kościół i plebania. To właśnie drewniany kościółek jest największą atrakcją miejscowości…

Kościół parafialny pw. św. Józefa Oblubieńca NMP zlokalizowany jest w centrum wsi. Powstał on na miejscu wcześniejszego kościoła pw. Wszystkich Świętych, pochodzącego prawdopodobnie z XIII w., a po raz pierwszy wzmiankowanego w 1405r. W XVw. stwierdzono, że stan kościoła jest tragiczny i nie nadaje się on nawet do remontu. W 1749r. podjęto decyzję o rozbiórce obiektu. Na jej miejscu w 1751r. wzniesiono nową, obecną świątynię. Zbudowana została z drewna, jak pierwowzór. Ufundowana została przez poznańską kapitułę katedralną. Nowy kościół został konsekrowany w 1752r. przez biskupa Józefa Tadeusza Kierskiego, głównego fundatora i byłego proboszcza w Kicinie. Wraz z kościołem konsekrowane były dzwony: Józef, Nepomucen, Stanisław i Wawrzyniec, które zawisły na wieży kościelnej. Z tego czasu pochodzą ołtarze, ławki kolatorskie, rokokowa polichromia oraz obrazy św. Stanisława i św. Józefa w bocznych ołtarzach. Natomiast starsze, bo z XVII wieku, są wizerunki Matki Boskiej Gostyńskiej w ołtarzu głównym i Matki Boskiej Śnieżnej.

W 1902r. pokrycie kościoła zmieniono z gontu na łupek. W 1903r. posadzkę – do tej pory drewnianą – zamieniono na flisy. Natomiast w 1931r. wnętrze kościoła ozdobiła nowa polichromia. W 1966r. artysta malarz Szukała w ramach renowacji wnętrza odkrył i odnowił pierwotną polichromię kościoła (tę obecną).

W 1941r. Niemcy zamienili kościół na magazyn. W tym czasie hitlerowcy wywieźli proboszcza parafii do obozu dla księży w Chludowie, gdzie zmarł, a na probostwie urządzili obóz pracy i miejsce kaźni Żydów.

W 1980r. kościół otrzymał nowe szalowanie modrzewiowe. Ze względu na starą konstrukcję belkową wieży, zdjęto z niej dzwony. Trzy z nich (Józef, Nepomucen i Stanisław) zakołysały się pod nową dzwonnicą w noc Bożego Narodzenia 1985r. Obok probostwa zlokalizowane jest obecnie muzeum poświęcone historii kościoła i parafii.

Z beneficjum kicińskim związana jest osoba Jana Kochanowskiego, wielkiego poety polskiego renesansu, który w roku 1564 wszedł w posiadanie prepozytury poznańskiej. Był więc tytularnym proboszczem kościółka w Kicinie i żył z tej posady, gdy tworzył swój genialny przekład Psalmów. Jednak funkcje duszpasterskie jak i administracyjne pełnił on wyłącznie za pośrednictwem swoich wikariuszy, natomiast osobiście nigdy nie był ani w Poznaniu, ani w Kicinie.

Drewniany kościółek w Kicinie jest częścią szlaku turystycznego „Kościoły Drewniane wokół Puszczy Zielonka”. To szlak  propagujący dziedzictwo drewnianej architektury sakralnej na terenie gmin skupionych w międzygminnym związku „Puszcza Zielonka”, znajdujących się kilkanaście kilometrów na północ od Poznania.

Warto zajrzeć do Kicina by obejrzeć zabytkowy kościół oraz jego wnętrze (które obecnie prezentuje się naprawdę okazale). Warto przyjechać do Kocina zwłaszcza w Niedzielę Palmową, kiedy to każdego roku odprawiane jest ciekawe Misterium Męki Pańskiej.

Podobno największe w Polsce (i w Europie) Misterium Męki Pańskiej odgrywane jest w Poznaniu. Mi jednak masowość tego przedsięwzięcia nie do końca odpowiada (jest dużo ludzi, spektakl odbywa się w nocy i zazwyczaj jest zimno). Dużo piękniejszym doznaniem było dla mnie uczestnictwo w tutejszym Misterium. Tutejsza parafia jest niewielka i stosunkowo mało osób uczestniczy w tym wydarzeniu. A szkoda, bo odbywa się ono na „profesjonalnym” poziomie z dużym zaangażowanie aktorów – amatorów. Możemy z bliska i w blasku wiosennego słońca przeżywać każdy przedstawiany epizod.

13 kwietnia 2014r. / Niedziela Palmowa