monastyr Rylski

Rylski Monastyr położony jest w południowo-wschodniej Bułgarii, ok. 120 km na południe od Sofii, w górach Riła na wysokości 1147 m n.p.m.
Jest najpopularniejszym bułgarskim klasztorem zarówno dzięki jego położeniu, rozmiarowi, architekturze, ale przede wszystkim dzięki wartości religijnej.
Klasztor jest świętością Bułgarów. Jest symbolem prawosławia, tożsamości narodowej oraz bułgarskiego oporu przeciwko tureckiej okupacji. Jest duchową stolicą Bułgarii, pełniąc rolę jaką w Polsce pełni Jasna Góra.

Monastyr założony został w Xw. przez pustelnika Iwana z Riły. Iwan był pustelnikiem, który poszukiwał natchnienia w tym odosobnionym miejscu. Szybko zyskał sobie popularność dzięki swym uzdrowicielskim mocom. Nie chcąc pozostać obojętnym na prośby licznych wielbicieli, stworzył ośrodek religijny, który wkrótce stał się miejscem pielgrzymek wiernych z całego Półwyspu Bałkańskiego. Pierwotnie Iwan mieszkał w pustelni, która znajdowała się w innym miejscu, bardziej na północny wschód. Zbudowany tam przez jego uczniów pierwszy monastyr został jednak doszczętnie zniszczony przez schodzącą z gór lawinę na początku XIV wieku.

Klasztor niszczony przez wieki przez Turków został odbudowany dopiero w XIX w. kiedy to dzięki ofiarom bułgarskiego społeczeństwa powstał ogromny kompleks klasztorny przypominający wyglądem twierdzę. Grube mury głównego budynku zbudowanego na planie czworokąta wznoszą się na cztery piętra i pochodzą z XIXw. Tutaj znajdują się cele mnichó (ponad 300 pokoi). Najstarszym fragmentem obecnego klasztoru jest 23-metrowa baszta Chrelio z 1335r.

Niesamowite wrażenie robi cerkiew położona na środku wybrukowanego dziedzińca. Jej ściany zdobią teologiczne freski. We wnętrzu imponuje piękny, wyrzeźbiony w drewnie orzechowym ikonostas z XIXw.

Monastyr Rylski znajduje się na liście UNESCO.

28 sierpnia 2011r.