monastyr Sv. Jovan Bigorski

 Zachodnia Macedonia, w pobliżu granicy z Albanią.

Monastyr Sveti Jovan Bigorski powstał w 1020r. w miejscu znalezienia ikony św. Jana Chrzciciela (która znajduje się w świątyni do dziś). Zniszczony podczas okupacji tureckiej, odbudowany w XVIII / XIXw. Ostatnią wielką stratę klasztor poniósł dosłownie kilka lat temu – duża częśc obiektu spłonęła w pożarze w dniu 30 września 2009r. (nadal trwa rękonstrukcja zniszczonych zabudowań).

Jest to jeden z największych i najpiękniejszych klasztorów w Macedonii. Położony na terenach zamieszkałych przez ludność muzułmańską stanowi prawdziwą ostoję chrześcijaństwa.

Największym skarbem monastyru są:

– drewniany ikonostas z XIXw. – dzięło braci Petera i Marka Filipovskich. Jest to jeden z trzech podobnych ikonostasów w Macedonii – pozostałe znajdują się w cerkwii św. Zbawiciela w Skopje oraz w klasztorze w Lesnovo. Podobno nad tym ołtarzem artyści pracowali aż 12 lat – w orzechowym drewnie wyrzeźbili sceny z Nowego i Starego Testamentu – w ikonostasie można znaleść ponad 200 postaci zwierząt oraz 500 postaci ludzi.

– ikona św. Jana Chrzciciela – przedstwia postać Sw. Jana Chrzciela z trzema rękami, wierzy się, że ikona posiada cudowną moc – trzecia ręka służy do błogosławieństwa wiernych, szczególenie bezdzietnych 

– relikwie, w tym fragment kości św. Jana Chrzciciela

Klasztor położony jest w niezwykle malowniczym miejscu – w widokiem na góry stanowiące granicę macedońsko-albańską.

Do klasztoru od strony Skopje wiedzie przepiękna droga górska w dolinie rzeki Radiki (momentami wąski skalisty wąwóz ma zaledwie kilkanaście metrów).

22 kwietnia 2011r.