monastyr Visoki Decani

Monastyr Visoki Decani to jedna z nielicznych cerkwii prawosławnych w Kosowie. Objęta ochroną UNESCO oraz strzażona przez uzbrojony kontyngent z Włoch cudownie przetrwała do dziś.

Aby zwiedzić klasztor trzeba zostawić paszport u włoskich żołnierzy. W zamian otrzymuje się przepustkę. Smutna prawda jest taka, że gdyby nie całodobowa straż klasztor zostałby prawdopodobnie zrównany z ziemią w trybie natychmiastowym. W Kosowie nie ma tolerancji dla prawosławia (pokłosie zdarzeń historycznych oraz tych z ostatnich lat – wojna z 1999r.).

Kosowo to bardzo młode państwo – niepodległość ogłosiło w 2008r. Do tego czasu region był częścią Serbii (a wcześniej Jugosławii).  Ludność Kosowa to ok 2 mln mieszkańców, z tego 92% deklaruje się jako Albańczycy. Podróżując przez kraj wszędzie widzi się flagi Albanii oraz  Stanów Zjednoczonych i UE (które popierają Kosowo w jej niepodległościowych dążeniach). Jakoś tak rzadko udało mi się widzieć flagę Kosowa (a taka istnieje przecież). Już to wskazuje, że nie ma tutaj czegoś takiego jak kosowska tożsamość narodowa – to co wyraźnie widać to albańska tożsamość narodowa w Kosowie. Obawiam się, że niepodległość Kosowa to sprytny zabieg. Pewnie za kilka lat Kosowo wejdzie w skład tzw. Wielkiej Albanii, o której stworzeniu Albania marzy już dziś (w skład Wielkiej Albanii dodatkowo wejść miałaby część wschodniej Macedonii już dziś zdominowana przez ludność albańską). A wszystko to z błogosławieństwem mocarstw tego świata….   

A wracając do sedna… Klasztor Visoki Decani został zbudowany z latach 1327-1335 przez Stefana Uros  III Decanski, syna króla Milutina.

Monastyr usytuowany jest za potężnym murem (wzmocnionym jeszcze w ostatnich latach). Pośrodku niewielkiego „podwórka” stoi prześliczna cerkiew Chrystusa Pantokratora – dzięło franciszkanina z Kotoru (patrz Czarnogóra).  Cerkiew powstała z różnokolorowego marmuru. Okna i portale są wspaniale zdobione. Wnętrze świątyni zachwyca kolorowymi freskami w tym ukazujące drzewo genealogiczne dynastii Nemanjićów.

W cerkiwii pochowany jest fundator klasztoru: Stefan Uros III.

12 września 2011r.