Mosta

Mosta to w przybliżeniu centrum geograficzne Malty. W przeszłości uznawano je za położone wystarczająco daleko w głębi lądu, by nie obawiać się ataków piratów.

Ze względu na swe położenie Mosta jest ważnym skrzyżowaniem na trasie podróżujących z południa i wschodu na północ Wyspy.

Dziś główną atrakcją jest tu zabytkowy kościół poświęcony Wniebowzięciu, pod wezwaniem św. Marii. Kościół ma okrągłą konstrukcję inspirowaną Panteonem w Rzymie. Jego kopuła, o średnicy 37 metrów,  jest trzecia co do wielkości w Europie – przewyższa ją pod tym względem tylko kopuła w Rzymie i w Londynie. Budowa rozpoczęła się w 1833r., a kościół został poświęcony w 1871r. Kościół został zbudowany na miejscu wcześniejszego kościoła, który pozostawał w użytku przez okres prowadzenia prac budowlanych. W dzisiejszym świecie maszyn może się wydawać, że budowa zajęła długi czas, należy jednak pamiętać, że prace były finansowane przez mieszkańców miasta i wykonywane dobrowolnie, w czasie wolnym, którego robotnicy mieli niewiele. Podobnie jak wiele innych kościołów na Malcie jest to zatem prawdziwy pomnik wiary.

W 1942r. na kościół spadła bomba ważąca tysiąc funtów, przebiła kopulę i przetoczyła się po wnętrzu. Ale nie wybuchła…W tym czasie w kościele było ponad 300 osób.

W zakrystii leży replika tej niemieckiej bomby.

Poza kościołem miejscem wartym zobaczenia jest schron z II wojny światowej. Wejście do schronu znajduje się tuż przed kościołem.

Informacje Praktyczne:

– dojazd do miasteczka jest prosty – kursuje tu wiele autobusów zarówno z Valletty, jak i innych kierunków

– wstęp do kościoła jest płatny, bilet 2 EUR

16 listopada 2018r.