Munnar

Munnar to miasteczko w Górach Cynamonowych w południowych Indiach w stanie Kerala. Położone na wysokości 1.800m npm może się poszczycić fantastycznym górskim klimatem.

Munnar słynie z uprawy herbaty. Krzewy herbaciane pokrywają tu całe wzgórza i doliny jak zielony dywan z nieregularną kratką górskich ścieżek.

Pierwsze plantacje powstały tu jeszcze za czasów brytyjskich. Dziś pola herbaciane należą do prywatnych właścicieli, a 80%  plantacji jest w rękach koncernu TATA. Nie wszędzie więc można tak po prostu sobie pójść.

I my poszliśmy na wycieczkę za miasto podziwiać malownicze zielone pola. Jest cudownie! Plantacje wyglądają jak zielone falujące stopnie schodzące ze zbocza, czasem jak grzbiety wielkich zielonych węży. Widok jest piękny: przestrzeń, zieleń i spokój. Co ciekawe spacerując pomiędzy krzaczkami nie czujemy zapachu herbaty. Aromat liści można poczuć, rozcierając je w palcach, ale jest on inny niż ten, którego bym się spodziewała. Bo charakterystyczny zapach powstaje dopiero w procesie produkcji herbaty.

Herbata to bogactwo tego regionu. Krzewy posadzone są w rzędach – w  około metrowych odstępach. Regularnie przycina się je na wysokości mniej więcej bioder zbieraczy. Na dobrych plantacjach herbatę zbiera się ręcznie. Robią to kobiety, które dźwigają jutowe worki lub kosze umocowane do głowy i zwisające na plecach. Zbierają tylko młode listki, tylko z\ góry krzewów. Rwą j, podrywając ręce do góry, a gdy mają pełną garść listków, wrzucają je do worka. Mogą też używać narzędzia przypominającego nożyce…

Warunki górskie gwarantują najlepsze środowisko dla tych krzaków (smak i aromat herbaty wiąże się z miejscem jej uprawy – pochodzenie stanowi gwarancję jej jakości). Krzewy herbaciane zniosą wiele jeśli zapewni się im słońce i wodę. Ale lubią też nieco cienia…

Będąc w Munnar można też sobie zorganizować trekking po Ghatach Zachodnich. To góry ciągnące się wzdłuż zachodniego brzegu półwyspu Dekan nad Oceanem Indyjskim łukiem długości ok 1.800 km. Ich najwyższy szczyt Anai Mudi leży w Kerali, na terenie Parku Narodowego Eravikulam.

2007r.