Nowy Sącz

Nowy Sącz – trzecie co do liczby mieszkańców i trzecie co do powierzchni miasto w województwie małopolskim. Węzeł komunikacyjny, główny ośrodek turystyczny Sądecczyzny. Jedno z najstarszych miast w Małopolsce – lokowane 8 listopada 1292 r. Obecnie zamieszkane przez ok 85 tys. mieszkańców.
Miasto jest usytuowane  w widłach rzek Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej na wysokości od 272 n.p.m.(Wielopole) do ok. 475 n.p.m. (wzgórze Majdan). Najstarsza część miasta leży na płaskim wyniesieniu pomiędzy korytami obu rzek, które posiada naturalne walory obronne, co zadecydowało o lokowaniu miasta przez króla Wacława II właśnie w tym miejscu. W dawnych czasach wzgórze miejskie było poprzecinane parowami (obecnie zasypanymi) pełniącymi role dodatkowych fos.

Nowy Sącz położony jest u podnóża masywów górskich: na południu znajduje się Beskid Sądecki, na zachodzie Beskid Wyspowy, na wschodzie wcina się wąskim klinem Beskid Niski, a od północy przylega Pogórze Rożnowskie. W niewielkiej odległości znajduje się także Jezioro Rożnowskie, co podnosi walory turystyczne miasta.

Centralnym punktem miasta jest rynek. Mierzy on 150 na 120 metrów i jest po krakowskim największy w Małopolsce. W jego centrum znajduje się imponujący XX-wieczny ratusz otoczony rzędem zabytkowych kamienic. Niedaleko mieści się bazylika kolegiacka św. Małgorzaty z gotycką polichromią i obrazem Przemienienia Pańskiego, a jeszcze dalej w widłach Dunajca i Kamienicy, ruiny zamku Kazimierza Wielkiego.

Jedną z większych atrakcji w Nowym Sączu jest Sądecki Park Etnograficzny: skansen oraz tzw. Miasteczko Galicyjskie. Jest to największe muzeum skansenowskie w Małopolsce i od początku swego istnienia dąży do najwierniejszego odtworzenia budownictwa i życia codziennego ludności, która tworzyła kulturę Sądecczyzny.

W skansenie na 20 hektarach rozstawiono 70 obiektów zgrupowanych w kilkunastu zespołach. Zaprezentowano m.in. kulturę Lachów, Pogórzan, Górali Sądeckich i Łemków.Niemal wszystkie obiekty są oryginalne – zachowały swoją kubaturę i piękno. Najpierw zostały rozebrane w macierzystej wsi, by po przenosinach i konserwacji stanąć na nowo w skansenie. Jest tutaj na przykład idealnie odtworzona zagroda, gdzie poszczególne elementy pochodzą z różnych gospodarstw i miejscowości. Wszystko w imię podstawowych zasad, czyli zachowania zgodności grupy etnograficznej, typu obiektu i zamożności. Na obszarze skansenu znajdziemy też folwark dworski, kościółek, szkołę, olejarnię, kuźnię oraz wiatrak. Wiarygodności dodaje mała architektura tj. ogródki zielarskie, poidła, ule i przydrożne kapliczki. W tutejszym skansenie powstawał słynny film „Janosik” Agnieszki Holland.

Miasteczko Galicyjskie znajduje się przy ul. Lwowskiej. Tu zgromadzone są repliki XIX-wiecznych domów i kamienic – jest ich w sumie 20. Miasteczko łączy w sobie cechy typowego skansenu i ośrodka rekreacyjno-noclegowego – w ratuszu bowiem funkcjonuje hotel. Miasteczko powstało by turyści choć na chwilę przenieśli się do czasów austro-węgierskich. Bielone ściany szlacheckiego dworku widać z daleka. Podążając w jego stronę mijamy plac rynkowy z mieszczańskimi domami, pocztą, remizą strażacką, licznymi sklepami, zakładem fryzjerskim, pracowniami zegarmistrzowskimi i krawieckimi. Wnętrza budynku są wyposażone w oryginale eksponaty wyszukane w antykwariatach i kupione na aukcjach. W tutejszej karczmie można zaś zjeść regionalne przysmaki.