Pristan Prahevalsk

Pristan Prahevalsk – niewielka osada nad brzegami zatoki Jeziora Issyk-Kul, niedaleko Karakol.

Osada sama w sobie nie stanowi atrakcji. Jednak w okolicy znajduje się miejsce spoczynku jednego z największych eksploratorów Rosji – Nikołaja Przewalskiego.

Nikołaj Przewalski – geograf, generał, rosyjski badacz środkowej Azji, członek Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego od 1864r.Urodzony w Smoleńsku w 1839r. Od dzieciństwa jego największą pasją były podróże. Jego ojciec był oficerem armii rosyjskiej. Nikołaj uznał, że kariera w armii umożliwi mu zwiedzanie świata. W swych eksploracjach skoncentrował się na Azji Centralnej. Przez 15 lat przemierzył łącznie 33 tysiące kilometrów. Do jego najważniejszych wypraw należały:

– Mongolia, Ciny, Tybet (w latach 1870-1873)

– Tienszan, Pustynia Takla Makan, Chiny (1876-1877)

– Mongolia, Chiny, Tybet, Pustynia Takla Makan, Tienszan (1883-1885)

W czasie swojej ostatniej wyprawy dotarł do Karakol. W 1888r. W Biszkeku przygotowywał się do dalszej podróży. W czasie polowania na tygrysy, nierozważnie napił się wody z rzeki. Zachorował na tyfus. Został przewieziony nad Jezioro Issyk-Kul na leczenie. Będąc tutaj napisał swój testament, w którym wyraził wolę by pochować go nad brzegiem Jeziora w jego ekspedycyjnej odzieży. Zmarł w wojskowym szpitalu 20 października 1888r.

Ze swoich wypraw pozostawił liczne relacje. Największe znaczenie w jego badaniach przyrodniczych miało odkrycie gatunku dzikiego konia stepowego, nazwanego koniem Przewalskiego. Na jego cześć przemianowano też swego czasu nazwę miasta Karakol na Przewalsk.

Bardzo mi zależało by odwiedzić tak wyjątkowego człowieka. By odnaleźć jego grób.

Informacje Praktyczne:

– dojazd: z Karakol marszrutką w kierunku Pristan (15 som)

– wstęp do Muzeum Przewalskiego: 50 som

22 sierpnia 2013r.