Ribeiro Frio

Ribero Frio to wioska położona na północno-zachodnich stokach Madery. Wioskę otaczają piękne, gęste lasy. Dojazd do tego miejsca, zarówno z północy, jak i z południa jest niezmiernie urokliwy: duże różnice poziomu, wiele zakrętów.

Samo Ribero Frio to bardzo mała miejscowość – zaledwie kilka kamiennych domów ustawionych wzdłuż drogi. Choć jest to jedno z najpopularniejszych turystycznie miejsc na Maderze, to jest tu cicho, spokojnie, niemal idyllicznie – słychać jedynie szum rzeki, od której miejsce to zresztą bierze swoją nazwę: „Zimna Rzeka”.

Ribero Frio słynie z Miradouro dos Balcoes, punktu widokowego, z którego można podziwiać porośniętą bujnie zieloną laurisilvą dolinę Ribera da Metade. Przy odrobinie szczęścia w słoneczny i bezchmurny dzień można zobaczyć także wznoszące się nad doliną majestatyczne szczyty Pico do Arieiro, Pico do Gato, Pico das Torres oraz piękny Pico Ruivo. Niestety my nie mieliśmy szczęścia do pogody (lub byliśmy tam za późno, bo pogoda w górach Madery jest najlepsza rano). Do punktu widokowego prowadzi szlak Vereda dos Balcoes wzdłuż lewady Serra do Faial. Trasa zaczyna się naprzeciwko hodowli pstrągów, za lokalem Ribeiro Frio, droga jest oznakowana i zajmuje około 30 minut, zależnie od kondycji i czasu, jaki poświęci się spotykanym na szlaku roślinom, paprociom, mchom, porostom, grzybom i ptakom. W większości szlak jest szeroki i równy, tylko w kilku miejscach wije się wśród skalnych szczelin.

Drugą wartą uwagi atrakcją Ribeiro Frio jest państwowa hodowla pstrągów, udostępniona zwiedzającym. Warto ją odwiedzić – system błękitnych basenów ustawionych pod gołym niebem jest naprawdę malowniczy. Zarybione zbiorniki zasilane są krystalicznie czystą wodą z potoku. Przez ciekawy system śluz zbudowanych na stoku ryby o coraz większych rozmiarach przenoszone są z jednego zbiornika do kolejnego, aż w końcu trafiają do dużego okrągłego stawu. Osiągające do 40 centymetrów pstrągi można zobaczyć w pojedynczych zbiornikach połączonych ze sobą wąskimi groblami. Kompleks nie przypomina tradycyjnej przemysłowej hodowli pstrągów, głownie dzięki zasadzonych wokół kwiatowym rabatkom i krzewom bukszpanu. Niesamowite wrażenie robią potężne paprocie.  Zwiedzanie, a raczej spacer między zbiornikami trwa ok pół godziny, a na zakończenie można zjeść świeżego pstrąga.

Informacje Praktyczne:

– położenie: 19 km na północ od Funchal

– dojazd samochodem: z Funchal najpierw drogą VR1 na wschód, a następnie odbić na północ drogą ER103 w kierunku miejscowości Santana

– dojazd autobusem: z Funchal autobusy jadące do Santany firmy Horarios linii 56, 103, 138; kursy są rzadkie

– szlak do punktu widokowego Balkony cieszy się dużą popularnością; chcąc spędzić tam czas w samotności należy wybrać się w trasę wcześnie rano (przed godz 10.00) lub wieczorem (po godz. 17.00)

18 czerwca 2016r.