Santana

W miejscowości Santana zachowały się najpiękniejsze małe, kryte strzechą domy (casas do colmo), które przypominają domki z bajek o Asteriksie i Obeliksie. To dziś jeden z symboli Madery. Przyjeżdżają tu wycieczki objazdowe po Maderze – trzeba być przygotowanym na tłumy turystów w pobliżu domków…

Casinhas de Santana (domki z Santany) mają kształt litery A. Są drewniane, a ich pochyłe daczy kryte strzechą sięgają niemal do ziemi. Z białych frontów wyglądają pomalowane na czerwono i niebiesko drzwi i okna. Obecnie domki można oglądać faktycznie głównie w Stantanie i jej okolicach (np. przy punkcie widokowym Cabanas), ale niegdyś spotykało się je na całej wyspie, choć nieco większe i zwykle podpiwniczone. Dawniej w casas do colmo mieszkały całe rodziny. Była to tradycyjna zabudowa na północnym wybrzeży Wyspy. Ich zaletą było to, że w zimie zachowywały ciepło, a latem przyjemny chłód. Podobne kształtem, choć mniej malownicze domki można zobaczyć w wiejskich rejonach Wyspy. W niektórych strzechę zastąpiono blachą falistą. Dziś zamiast funkcji mieszkalnej pełnią głównie rolę składzików na narzędzia czasem kurników lub obór. Domki w Santanie zagospodarowane są turystycznie: w jednym z nich znajduje się informacja turystyczna, w innych są sklepiki z pamiątkami i rękodziełem.

Na głównym palcu Santany, blisko ratusza można podziwiać kilka takich domków. Wyglądają one identycznie. Wznieśli je w XV wieku pierwsi osadnicy.

Wgłębiając się w ulice miasteczka, można odnaleźć także inne domki, jednak nie wszystkie są tak efektowne, jak te odrestaurowane przy ratuszu.

Informacje Praktyczne:

– położenie: 46 km na północ od Funchal

– dojazd samochodem: z Funchal najlepiej drogą ER103 przez Ribeiro Frio

– dojazd autobusem: z Funchal autobusy firmy Horarios linii 56, 103 i 138; kursy nie są częste

– ratusz znajduje się przy głównej drodze przecinającej miejscowość; wstęp na skwer, gdzie znajdują się tradycyjne domki jest bezpłatny

18 czerwca 2016r.