Senglea (Isla)

Trzy miasta, zamieszkane od ponad 3 tysięcy lat, spoglądają na Vallettę z drugiej strony Wielkiego Portu. Vittoriosa (Birgu), Senglea (Isla) i Cospicua (Bormla), zwane również Cottonera od nazwiska wielkiego mistrza Nicolasa Cotonera, który rozpoczął budowę fortyfikacji w 1670r., zajmują dwa cyple położone na poszarpanym brzegu.

Naprzeciwko Vittoriosy rozciąga się miasto Senglea, oficjalnie noszące nazwę Isla („wysepka”), ale obdarzone przydomkiem upamiętniającym wielkiego mistrza Claude’a de la Sengle’a, z pochodzenia Francuza.

Ten obwarowany półwysep był terenem spacerowym zarezerwowanym dla kawalerów. Głowna ulica Senglei, Victory Street (ulica Zwycięstwa), prowadzi na koniec cypla, gdzie znajdują się Safe Heven Gardens. Miasto także nazywane jest Civitas Invicta, co oznacza „Niezdobyte Miasto”. Nazwa ta wzięła się od fortyfikacji okalających Islę.

Bazylika w Senglei została zbudowana i konsekrowana w 1957r. Kościół pochodzący z połowy XVIIIw. Który znajdował się w tym miejscu, został mianowany bazyliką w 1921r., a 20 lat później został zbombardowany. Najcenniejszym obiektem znajdującym się w obecnej bazylice jest statua Matki boskiej, potocznie zwana Bambina.

Ucztą dla oczu jest widok na Vittorisę, szczególnie o zachodzie słońca, kiedy kamienie w odcieniu miodowego złota nabierają blasku. Pośrodku niewielkiego parku Gardjola Gardens (Ogrody Gardjola) wznosi się słynna wieża strażnicza – bartyzana, ozdobiona symbolami czujności – uchem i okiem – wyrzeźbionym w kamieniu.

Z Senglei, tak jak z Vittoriosy, można podziwiać piękny widok na panoramę Valletty.

Informacje Praktyczne:

– dojazd autobusem linii 1 z Valletty

18 listopada 2018r.