Skala

W południowo-wschodniej części wyspy leży Skala, najbardziej na południe wysunięte miejsce Kefalonii, nadmorska miejscowość wypoczynkowa. Jest tu piaszczysto-kamienista plaża o długości ok. 4 km, szeroka na 30 metrów obramowana jest sosnami. Miejscowość dynamicznie się rozwija, a mimo to zachowuje swój grecki charakter. Są tu typowe tawerny i bary.

Główną (i jedyną) historyczną atrakcją miejscowości są ruiny rzymskiej willi.

Roman Villa w Skali to ruiny letnia rezydencja zamożnej rzymskiej rodziny. Willa została zbudowana w III w ne. W czasach nowożytnych odkryto willę w roku 1957. Usytuowana na południowym wybrzeżu z pewnością oferowała piękny widok. Do naszych czasów zachowało się sześć izb: przedpokój, trzy pokoje, mniejszy pokój i otwarty dziedziniec. Willa z pewnością posiadała także własną łazienkę z systemem ogrzewania – hypocaustum.

W przedpokoju dostrzec można mozaikę podłogową ukazującą Phthonusa – greckiego bożka zazdrości i złości. Bóg ukazany jest jako młody mężczyzna, który jest atakowany przez dzikie zwierzęta (lwa, tygrysa, panterę i leoparda). Scena została otoczona geometrycznymi motywami. W jednym z dużych pokojów znajduje się mozaika ukazująca ołtarz, owoce oraz chłopców, którzy składają ofiarę z byka i barana. W innych z kolei pokojach dostrzec możemy mozaiki prezentujące figury geometryczne. Obiekt – w ocenie naukowców – datowany jest na II wiek n.e.; a zniszczeniu uległ w IV wieku n.e. za sprawą pożaru. Na części pozostałości willi powstał wczesnochrześcijański kościół, który także uległ zniszczeniu w pożarze w około X wieku.

Ruiny otoczone są metalową konstrukcją – mostkami z zadaszeniem – która ułatwia zwiedzanie, a jednocześnie chroni zabytek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Informacje Praktyczne:

– Skala położna jest w południowej części Kefalonii około 35 kilometrów od Argostoli

– godziny otwarcia: wtorek- niedziela w godzinach 9.00-15.00; wstęp jest wolny

– trafić tam nie było łatwo, niby są drogowskazy kierujące do willi, ale gdy jest się już blisko trop się urywa; ruiny nie są usytuowane przy głównej drodze; od asfaltowej drogi do ruin trzeba dojść drogą gruntową

3 czerwca 2018r.