Śnieżycowy Jar

Jak co roku, wczesną wiosną Rezerwat Śnieżycy Jar zamienia się w  przepiękne miejsce, gdzie można podziwiać masowy rozkwit śnieżycy wiosennej.  Przez trzy tygodnie przez ten mały rezerwat przewija się kilka tysięcy osób.

Śnieżycowy Jar to rezerwat przyrody założony już w 1975r. dla ochrony jednego z nielicznych w Wielkopolsce (i w ogóle na niżu polskim) stanowiska śnieżycy wiosennej . Śnieżyca pięknie się tu rozwija. Rośnie masowo w runie zespołu grądu niskiego, występującego na brzegach strumienia płynącego w dość stromym jarze. Domniemywa się, że śnieżyce zostały posadzone na tym terenie ręką ludzką w końcu XIX wieku. Na terenie rezerwatu rośnie ok. 20 gatunków drzew i krzewów, m.in.: dąb czerwony, topola biała, klon polny (paklon), jawor, wiąz. Wiek drzewostanu 20 do 120 lat.

Skrajem rezerwatu prowadzi ścieżka turystyczna, którą można osiągnąć idąc ze Starczanowa lub z Uchorowa (drogowskazy). Rezerwat znajduje się na terenie Leśnictwa Uchorowo, w gminie Murowana Goślina. W pobliżu przechodzi też konny Wilczy szlak.

Śnieżyca wiosenna (Leucoium vernum) to niepozorny, niewielki kwiatek. Ma wysokość zaledwie do 30 dm, zwykle zaledwie 2-3 listki (rzadko 4 liście). Roślinka ma jeden, rzadko dwa kwiatki na szczycie łodygi. Kwiatek jest dzwonkowaty, pachnący, zwieszony – biały kielich kwiatu zdobią żółtozielone plamki. Cała roślina jest lekko trująca. Zawiera alkaloidy – leukoinę i galantaminę. Może powodować mdłości, wymioty, biegunkę oraz zaburzenia rytmu serca

Nazwa leucojum pochodzi od greckich słów to leucon ich – biały fiołek. Występuje w stanie dzikim w środkowej i południowej Europie z wyjątkiem obszaru śródziemnomorskieg i o. W Polsce rośnie głównie w Sudetach i Karpatach szczególnie obficie w Bieszczadach, na wysokości 530-1180m npm. Jako roślina typowo reglowa poza terenami górskimi występuje rzadko, tylko na Nizinie Śląskiej i w Wielkopolsce. To właśnie koło Poznania powstał rezerwat „Śnieżycowy Jar”, gdzie można obserwować tę roślinę w jej naturalnym środowisku. Zastanawiające jest jak roślina ta znalazła się w naszym rejonie. Przypuszczalnie śnieżyce zostały tu posadzone przez człowieka w końcu XIX wieku.

Roślina objęta w Polsce ochroną gatunkową. Jest narażona na wyginięcie z powodu masowego zrywania. Zagrożone są także jej siedliska z powodu niszczenia nadrzecznych łęgów podczas regulacji rzek.

W piękny słoneczny dzień, o poranku docieramy do Starczanowa. Szybko znajdujemy niewielki parking gdzie zostawiamy samochód. Jestem zaskoczona, że stoją już tu 3-4 samochody. Czyli jednak ktoś poza nami słyszał o tym niepozornym kwiatku…

Z parkingu udajemy się gruntową drogą znaczoną zielonym szlakiem turystycznym. Początkowo mijamy miejsce, gdzie w dawnych czasach mieściło się grodzisko stożkowate. Jest tu tablica informująca o całej historii tego obszaru, z którą warto zapoznać się bliżej.  Dalej idziemy wygodną polna ścieżką docierając do granicy lasu. Po około 10 minutach docieramy do rozwidlenia dróg – skręcamy w prawo. Przechodzimy obok szlabanu i wkrótce wchodzimy na teren rezerwatu.

Przez najciekawszy obszar rezerwatu prowadzi drewniana kładka, chroniąca roślinność przed zadeptywaniem. Jak tylko wchodzimy na drewniany podest naszym oczom ukazuje się piękny widok. Śnieżyce podczas kwitnienia tworzą zwarty, biały dywan pokrywający ok. 9ha powierzchni.
Podziwiając teren rezerwatu należy mieć na uwadze, że kwiaty te są niezwykle wrażliwe na zadeptywanie. Pyłki kwiatów roznoszone są głównie przez pszczoły oraz, co ciekawe, przez mrówki – tych na terenie rezerwatu zobaczycie bardzo wiele.

Rezerwat w porze kwitnienia śnieżyc robi ogromne wrażenie na każdym. Nic więc dziwnego, że gdy powróciliśmy do Starczanowa na parkingu stało już 30-40 samochodów. Takie niezwykłe i krótkotrwałe zjawisko po prostu trzeba zobaczyć – można i każdego roku.

Informacje Praktyczne:

– dojazd: rezerwat położony jest 5 km od Murowanej Gośliny, jadąc od Poznania należy skręcić w pierwszą ulicą w lewo za cmentarzem i drogą asfaltową przez Mściszewo dojechać do Starczanowa – tam zlokalizowany jest parking (płatny 4 PLN); od strony Uchorowa, jadąc do Murowanej Gośliny z Obornik, należy skręcić w Uchorowie w prawo, w drogę gruntową, parking znajduje się przy leśniczówce

– najlepszy okres do oglądania kwitnących kwiatów to zazwyczaj połowa marca lub na początek kwietnia (w tym roku z powodu braku zimy kwiatki zaczęły się szybciej)

– wstęp do rezerwatu jest bezpłatny

– ze Starczanowa do Rezerwatu prowadzi zielony szlak turystyczny

 

5 marca 2016r.

8 marca 2015r.

8 marca 2014r.