Sofia

Stolica Bułgarii wzięła swą nazwę od córki rzymskiego władcy Zofii. Przez lata Sofia wytworzyła bliskie relacje ze swoją patronką, muzą reprezentującą mądrość. Miasto jest dość małe (ok. 207 tys mieszkańców), a wszystkie główne zabytki znajdują się blisko siebie (najlepiej zwiedzać je pieszo).

Najpiękniejszym budynkiem w Sofii jest Teatr Narodowy. Wzniesiony w 1904r. przez dwójkę austriackich architektów stanowi doskonały przykład neoklasycystycznej architektury, z ciemnoczerwonymi murami, białymi kolumnami i w złoconej ornamentyce. Teatr został niedawno odnowiony. Przed teatrem mieści się niewielki park z pięknymi fontannami. Niedaleko znajduje się też Sofijska Galeria Sztuki (rewelacyjne wystawy bułgarskich artystów), a po drugiej stronie – Narodowa Galeria Sztuki (kolekcja współczesnego malarstwa i rzeźby) wraz z Muzeum Etnograficznym. Budynek Narodowej Galerii Sztuki to dawny pałac bułgarskich carów, którzy panowali po wyzwoleniu kraju spod osmańskiej (tureckiej) okupacji w 1878r.

Tuż obok kolejne reprezentacyjne budynki – siedziba Narodowego Banku Bułgarii, Muzeum Archeologiczne i pałac prezydencki.

Zwiedzanie soboru św. Aleksandra Newskiego najlepiej zacząć od obejścia budynku dookoła. Każda z jej czterech stron rożni się od pozostałych. W 1912r., gdy ukończono budowę kościoła, kopuły pokryto ponad 8 kg złota. 90 lat później świątynia przeszła renowację kopuły wzbogaciły się o kolejne 4 kg złotej powłoki. Północny ołtarz poświęcony jest Cyrylowi i Metodemu i raz do roku, 24 maja, w dzień święta kultury słowiańskiej, odprawia się przy nim mszę. Naprzeciwko katedry znajduje się romański kościół św. Zofii z czerwonej cegły. Zbudowany 1,5 tys lat temu przez córkę rzymskiego władcy, którą wyleczyły kąpiele w mineralnych źródłach Sofii. I to właśnie od niego uwzięła się nazwa stolicy Bułgarii. Proste nieozdobione niczym mury podkreślają harmonię architektoniczną świątyni. Położony na wzniesieniu kościół był przez wiele lat najwyższym punktem widokowym Sofii i miał wielorakie znaczenie, służył nawet strażakom jako wieża obserwacyjna. Obecnie uznawany jest za symbol Sofii i widnieje w herbie miasta.

W centralnym punkcie miasta odnajdziemy kolejną piękną świątynię – cerkiew Sweta Nedejla. Cerkiew znana jest z pięknego rzeźbionego w drewnie ołtarza oraz nieudanego zamachu na Cara Borysa III, do którego miało dojść przed świątynią. Miałam szczęście zwiedzając to miejsce. Akurat w kościele odbywał się ślub, mogłam więc obserwować jak to wygląda tutaj w Bułgarii.

Muzeum Archeologiczne to niegdyś drugi największy meczet w Sofii. Kiedyś miejsce to zajmowała  Serdika, starożytne miasto rzymskie, którego pozostałości można podziwiać w muzeum i przed muzeum.

Inny sofijski meczet znajduje się niedaleko – minaret Banja Baszi widoczny jest z daleka. Meczet Banja Baszi to wciąż czynna świątynia, wzniesiona w 1576r. Tuż za nim wyrasta budynek Głównej Łaźni Mineralnej. Podziemne źródła wód płynące w tym miejscu osiągają temperaturę 46,7 stopni C. Niestety łaźnia nie działa już od 20 lat. Budynek zaprojektowany w orientalnym stylu i ozdobiony kafelkami ceramicznymi jest prawdziwą ozdobą okolicy. Tuż obok jest pijalnia wód, gdzie wciąż można napić się prosto ze źródła.

Sofia to miasto wielokulturowe. Niedaleko meczetu znajduje się Sofijska Synagoga. Jest ogromna, piękna i budzi zachwyt i respekt.

23 lipca 2011r.