Stobi

Stobi – stanowisko archeologiczne rzymskiego antycznego miasta. Podziwiać można fundamenty kilkudziesięciu budynków wraz z cennymi mozaikami, kolumnami, fragmentami murów obronnych. Zachowały się pozostałości synagogi, amfiteatru, kilku bazylik wczesnochrześcijańskich, domów prywatnych oraz całych ulic.

Misto powstało w II w p.n.e. i było największym miastem w północnej części Imperium Rzymskiego. Przez jakiś czas było stolicą rzymskiej prowincji Macedonia Salutaris. Miasto rozwijało się niezwykle dynamicznie dzięki położeniu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych oraz zaangażowaniu w handel solą. Wielokrotnie najeżdżane przez obce armie, zawsze podnosiło się ze zniszczeń. Aż do trzęsienia ziemi w 518r., które zrójnowało gospodarkę miasta. Destrukcji dopełniły najazdy Awarów i Słowian. Pod koniec XIIIw. Stobi zostało opuszczone.

Współcześnie miasto zostało odkryte w 1861r., a prace archeologiczne rozpoczęto 1924r. Od tego czasu badania prowadzone są tu niemal nieustannie (również obecnie).

Wśród najciekawszych obiektów wymienić można:

– bazylika biskupia – znajduje się tu antyczna chrzcielnica z IV w. oraz mozaika przedstawiając motywy roślinne oraz pawia (którego wizerunek znajduje się na macedońskim banknocie 10 denarów)

– rzymski amfiteatr – pełnił funkcję areny walk gladiatorów, w czasach świetności mógł pomieścić 7,6 tys osób, na niektórych siedzeniach widoczne są oryginalne , strożytne inskrypcje (imiona użytkowników, którzy rezerwowali sobie te miejsca)

– Pałac Teodozjusza – podobno cesarz Teodozjusz Wielki przebywal tutaj podczas pobytu w Stobi w 388r.

Dojazd:

– stanowisko archeologiczne usytuowane jest 80 km na południe od Skopje, 85 km od granicy z Grecją 

samochodem: Stobi jest położone w dogodnym dla zmotoryzowanych miejscu – tuż przy autostradzie E75 prowadzącej ze Skopje do Aten

– autobusem: ze Skopje do miejscowości Gradsko, dalej trzeba wynająć taksówkę lub pieszo (5,5 km)

Opłaty:

– bilet wstępu 120 denarów

– za dodatkową opłatą możliwość wynajęcia przewodnika po wykopaliskach – nie jest to jednak konieczne gdyż przy każdym obiekcie jest tablica informacyjna w języku angielskim 

7 maja 2011r.