Stobskie Piramidy

Skalne Piramidy tworzą się na stromych zboczach gór, utworzonych z miękkich skał np. piaskowce. Przy obfitych deszczach lub szybko topniejących śniegach po stokach ciekną strużki wody, które tworzą wgłębienia. Z czasem drobne rowki przekształcają się w głębokie szczeliny, a między nimi pozostają skalne piramidy. Bardziej trwałe skalne bloki czasami zachowują się na wierzchu piramid tworząc „kamienne czapki”, dzięki temu piramidy chronione są przed szybką erozją. Średnia wysokość piramid to 6-10 metrów, najwyższe z nich dochodzą do 12 metrów. Niektóre są ostre jak igły, ale większość z nich ma kształt stożkowaty z „kamienną czapką” która upodabnia je do grzybów. Ich podstawy są szerokie i często wzajemnie połączone.

O najsłynniejszej grupie piramid – Swatowe (czyli Swaci) – istnieje legenda, która nawiązuje do czasów, kiedy Młodzi pobierali się nie znając sie wcześniej. Panna Młoda chowała swoja twarz za woalką przed Panem Młodym oraz swatami do momentu zaślubin. Legenda głosi, że pewnego razu swaci z górskiej wsi Kolibite prowadzili niewiastę ze wsi Stob na uroczystość weselną. Podczas drogi swaci śpiewali pieśni weselne oraz zastanawiali się jaką niewiastę prowadzą. Gdy przechodzili obok dzisiejszych Stobskich Piramid zawiał porywisty górski wiatr i odkrył ciężki, czerwony woal Panny Młodej. Swatom zaparło dech w piersiach widząc nieziemską urodę dziewczyny, a kum z zachwytu spróbował ją pocałować. Wstrząśnięci wstydliwym czynem jakiego chciał dokonać świadek wszyscy skamienieli i staja tak do dziś.

Informacje dodatkowe:

–  dojazd: w pobliżu wsi Stob, w zachodniej części gór Riła (południowo-wschodnia Bułgaria), ok 2 km od głównej drogi prowadzącej do Rilskiego Monastyru

– wstęp: 2 lew / os.

– dojście do Piramid od parkingu zajmuje ok. 45 minut, podejście jest dość strome i w bardzo nasłonecznionym terenie (gorąco)

28 sierpnia 2011r.