Strebske Pleso

Strbske Pleso (Szczyrbskie Jezioro) najwyżej położona (na wysokości 1315-1385m n.p.m.) miejscowość w Tatrach. Ten słowacki ośrodek turystyczny i centrum sportów zimowych zlokalizowany jest na południowym brzegu jeziora o tej samej nazwie Szczyrbskie Jezioro u podnuża Tatr Wysokich. Miejscowość jest otoczona przepięknym lasem świerkowym (zniszczonym jednak bardzo przez huraganowy wiatr w 2004r.) czyniąc okolicę podobną do krajobrazów znanych ze Skandynawii czy Kanady.

Ze Strebskego Plesa prowadzi jeden z piękniejszych szlaków tatrzańskich na narodowy szczyt Słowaków – Krywań.  Stąd można też wyruszyć na Rysy, Koprowy, Skrajne Solisko.

Pierwotni obywatele pracowali tutaj jako drwale, pasterze, węglarze oraz interesowali się ziołami. Z tych czasów dochowała się do dziś ciekawostka, że pierwsi mieszkańcy chcieli a nawet i w roku 1860 spróbowali odwodnić to jezioro górskie, by otrzymać pastwiska. Potem w roku 1872 Józef Szentivany, właściciel ziemski, wybudował na południowym brzegu Szczyrbskiego Jeziora myśliwską chatę. W 1875r. Węgierskie Towarzystwo Karpackie zainicjowało budowę schroniska turystycznego. W krótkim czasie powstały dalsze hotele i restauracje, sanatorium i kilka willi. W roku 1885 przyznano osadzie status uzdrowiska. Ukoronowaniem rozbudowy z czasów węgierskich było postawienie w 1906 roku hoteli Hviezdoslav i Krywań.

Po II wojnie światowej piękne klasyczne hotele zostały przebudowane na sanatoria antyastmatyczne. A w związku z przygotowaniami do narciarskich mistrzostw świata w 1970 roku postawiono nowoczesne budynki, by zabezpieczyć odpowiednią liczbę noclegów i jadalni. Jednocześnie rozbudowano system komunikacji, łącznie z nową elektryczną „zębatką”. Z tego czasu pochodzi też duża skocznia narciarska, która obecnie skutecznie szpeci piękny krajobraz nad jeziorem.

Jezioro Szczyrbskie znajduje się na wysokości 1346 m n.p.m. na tzw. Szczyrbskim Tarasie i powstało wskutek stopienia się ok. 80 m grubości kry martwego lodu pozostawionej przez cofający się lodowiec. Jest to piąte pod względem powierzchni jezioro tatrzańskie – 19,76 ha (największym jest Morskie Oko 34,50 ha). Jezioro nie posiada żadnych znaczących rzek zasilających ani wypływających, woda opuszcza jezioro, parując lub przesiąkając przez podłoże. W przeszłości jezioro znajdowało się na europejskim dziale wodnym, oddzielającym zlewiska Bałtyku i Morza Czarnego. Obecnie przypuszcza się, że większość wody z jeziora przesącza się do Młynicy, a więc leży ono w dorzeczu Popradu, zasilającego Morze Bałtyckie.

Powierzchnia Szczyrbskiego Jeziora wynosi 19,76 ha ,głębokość maksymalna – 20 m. Jezioro posiada bogatą faunę i florę – jest sztucznie zarybione i obecnie żyje w nim kilka gatunków ryb. Średnio przez 155 dni w roku jezioro jest pokryte warstwą lodu (i prezentuje się wtedy naprawdę zjawiskowo – warto tu przyjechać właśnie zimą).

Informacje Praktyczne:

Dojazd:

– samochodem: jak do Łomnicy Tatrzańskiej: najlepiej skorzystać z przejścia granicznego Łysa Polana-Tatranská Javorina, a po przekroczeniu granicy drogą nr 67 dotrzeć do Kotliny Tatrzańskiej. Niecałe 2 km za tą miejscowością należy skręcić w prawo na drogę nr 537 prowadzącą przez Łomnicę Tatrzańską i Smokowce do Szczyrbskiego Jeziora, które znajduje się ok. 55 km od granicy. Na zmotoryzowanych czeka tu ok. 1000 miejsc na parkingach bezpłatnych oraz płatnych i strzeżonych (6 EUR / dzień).

– autobusem: z Zakopanego można dojechać autobusem firmy Strama (www.strama.eu) do Starego Smokowca, a dalej wykorzystać słowacką elektriczkę; aktualne połączenia autobusowe na terenie Słowacji można znaleźć w wyszukiwarce pod adresem: http://cp.atlas.sk/bus/spojenie/