Szreniawa

Szreniawa jest położona 16 km na południowy wschód od centrum Poznania. Wieś jest znana z położonego tutaj Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego.

Muzeum powstało w 1964 roku. Status muzeum narodowego uzyskało w 1975 roku. Jest jedynym tej rangi muzeum rolnictwa w Polsce i jednym z nielicznych i największych w Europie. W swojej działalności nawiązuje do blisko 130 – letniej tradycji polskiego muzealnictwa rolniczego. Jest kontynuatorem i niejako spadkobiercą powstałego w 1875 roku w Warszawie Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, którego zbiory uległy niemalże całkowitemu zniszczeniu w 1939 roku.

Przez ponad 45 lat swojej działalności Muzeum zgromadziło ponad 20 tysięcy obiektów: od drobnych urządzeń do maszyn rolniczych o sporych gabarytach, techniki uprawy i hodowli sprzed wieków oraz te bardziej współczesne. Zbiory sa podzielone na kilka kategorii : kultura techniczna rolnictwa, chów i hodowla zwierząt, bartnictwo i pszczelarstwo, hodowla roślin, ogrodnictwo, chmielarstwo i wikliniarstwo, transport wiejski i komunikacja, przetwórstwo i przemysł rolno-spożywczy, rzemiosło, łowiectwo i rybactwo śródlądowe, etnografia, historia i sztuka. W grupie zbiorów technicznych szczególnie ciekawe mogą być lokomobile parowe (jest ich siedem) – to największy taki zbiór w kraju. Najstarszą jest mała lokomobila angielska Robey & Com. z 1895 roku, najmłodszą zaś wielka lokomobila samobieżna Kemna – Breslau z 1927 roku. Nie mniej interesująca jest kolekcja ciągników używanych w rolnictwie na ziemiach polskich wyprodukowanych przez firmy: Lanz, Deutz, Zetor, Ursus i Fordson. Interesujące są również zbiory dotyczące transportu wiejskiego – na tej wystawie znajduje się m.in rower z 1890 roku wykonany przez rzemieślnika wiejskiego oraz pochodzące z różnych części naszego kraju wozy gospodarskie czy sanie.

Niedaleko wsi w lesie, już na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego mieści się zabytkowa wieża widokowa Bierbaumów. Wieża ma 22 metry wysokości. Jest to mauzoleum Bierbaumów, pierwszych właścicieli majątku w Szreniawie. Przy wieży znajduje się mała ekspozycja prezentująca historię terenów Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz najbliższych okolic od czasów późnego paleolitu po dziś dzień. Na szczycie wieży czynny jest taras widokowy, z którego pięknie prezentuje się cała okolica z zabudowaniami Poznania na horyzoncie.

Wycieczka do Szreniawy to wspaniały pomysł na wypad za miasto z dziećmi. Im na pewno spodobają się zarówno olbrzymie kombajny (i inne maszyny), ozdobne ule, żywe zwierzęta hodowlane i egzotyczne ptaki. Jest tu też piękny park spacerowy, a wszędzie dookoła rozciągają się tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Informacje praktyczne:

– wieś znajduje się przy trasie nr 5 – kierunek Wrocław (16 km od Poznania)

– bilety wstępu: 7 PLN do Muzeum, 3 PLN do Wieży

3 maja 2012r.