Trogir

Trogir położony 26 km na północ od Splitu jest najbardziej atrakcyjnym miastem Dalmacji. Wpisane na listę UNESCO dzięki zwartej zabudowie stanowiącej wzorzec średniowiecznego układu urbanistycznego – stanowi najlepiej zachowane romańsko-gotyckie miasteczko.

Miasto liczy sobie ponad 2300 lat – powstało już w IIIw. p.n.e. jako Tragurion. Przez wieki Trogir przechodził z rąk do rąk – panowali tu Rzymianie, Saraceni, Wenecjanie i Austro-Węgrzy. Dziś miastem rządzą turyści, przybywający tu z całego świata.

W momencie zakładania miasta układ części położonej na wyspie został pomyślany na planie prostokąta. Dzisiaj w Trogirze zobaczyć można przekrój architektury stuleci. Centralnym punktem miasta jest katedra św. Wawrzyńca – to najważniejszy zabytek tutaj. Jej budowę rozpoczęto niemal 900 lat temu. Wejście do katedry zdobi arcydzieło rzeźbiarstwa mistrza Radovana – kamienny portal, na którym przedstawiono historię świata i codzienność sprzed wieków.

W mieście zachowały się też grube mury miejskie z dwoma bramami prowadzącymi do miasta. Centrum miasta pięknie zdobi też Twierdza Kamerlengo z XVw. położona nad brzegiem morza. Z wieży twierdzy widać całe miasto jak na dłoni: liczne pałce i kościoły oraz morze czerwonych dachów. To średniowieczne centrum z wieloma budynkami pochodzącymi z późniejszych okresów renesansu i baroku jest dzisiaj dowodem na dawne bogactwo miasta, a przy okazji świetną plenerową lekcją architektury.

Informacje praktyczne:

– stare miasto jest zamknięte dla ruchu kołowego

– wstęp do katery św. Wawrzyńca – 25 kun

– wstęp do Twierdzy Kamarlengo – 20 kun

13 lipca 2011r.