Tuchów

Do Tuchowa trafiłam na zaproszenie Klubu PTTK, współorganizatora sympatycznego wydarzenia górskiego „Noc Filmów”. Dzięki fantastycznej gościnie z jaką mnie tu przyjęto, pobyt w tej małej, sympatycznej miejscowości na długo zapadnie mi w pamięć…

Oczywiście nie byłabym sobą gdybym pobytu w Tuchowie nie wykorzystała na zwiedzenie tutejszych atrakcji – zwłaszcza, że jak się okazało miasteczko ma ciekawą historię, samo w sobie jest urocze i pełne ciekawych miejsc…

Tuchów położony jest w południowo-wschodniej Polsce, 16 km od Tarnowa, nad malowniczą rzeką Biała wśród niewielkich wzgórz. Co ciekawe, gdy wspiąć się na jakieś z okolicznych wzgórz, na horyzoncie pięknie prezentują się Beskid Niski, Beskid Śląski, a nawet Tatry.

Tuchów, w którym mieszka 7 tysięcy mieszkańców to znane w regionie miejsce pielgrzymkowe. Rocznie przyjeżdża ok 150 tysięcy wiernych – celem ich pielgrzymki jest cudowny obraz Matki Boskiej Tuchowskiej.

Największą atrakcją miasta jest klasztor redemptorystów oraz kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu prawdopodobnie pod koniec XI wieku za sprawą benedyktynów z Tyńca. To właśnie benedyktyni rozbudowali świątynię i klasztor na przestrzeni lat. To oni rozwinęli też tutejszy kult maryjny. Od 1816r. świątynią zajmowali się jezuici, a od 1893r. redemptoryści. W tym samym roku na miejscu starych, pobenedyktyńskich zabudowań klasztornych wzniesiono obecny klasztor.

Ta barokowa świątynia od 2010r. mianowana jest bazyliką mniejszą. Cudowny obraz Matki Boskiej Tuchowskiej o niewielkiej wielkości (52,2 x 44 cm) znajduje się na głównym ołtarzu. Obraz pochodzi z XVIw. i jest dziełem anonimowego artysty. Do Tuchowa obraz trafił ok. 1530r., a wkrótce zaczęto odnotowywać tu wiele cudów i łask.

W ciągu dwóch godzin jakie spędziłam powoli spacerując po miasteczku odwiedziłam też: rynek wraz z klasycystycznym ratuszem z XIXw., kościół św. Jakuba XVIIIw., budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, prowadzące aktywną działalność patriotyczno-kulturalno-wychowawczą oraz stary cmentarz.

Poza samym Tuchowem, w okolicy zlokalizowane są liczne cmentarze, które upamiętniają ciężkie walki zbrojne z okresu I wojny światowej (lata 1914-1915).

10 listopada 2012r.