Victoria (Rabat)

Z głównej wyspy Malta promem przedostajemy się na Gozo. Ta mniejsza siostrzana wyspa wyróżnia się tym, ze jest bardziej żyzna, malownicza i znacznie mniej zmieniona przez człowieka.

Malta i Gozo mają tę samą historię. Jednak Gozo jest bardziej doświadczone przez los. Wyspa w dużej mierze niebroniona, wielokrotnie była celem wyniszczających ataków pirackich, a w jednym przypadku w niewolę wzięto cała ludność.

Stolicą tej niewielkiej wyspy jest Victoria zwana też Rabat. Stare Miasto i nowoczesne obszary występują tu obok siebie.

Rabat leży w centrum wyspy i jest tutejszą stolicą od czasów rzymskich.

Dojeżdżając autobusem do Victori już z daleka w oczy rzucają się olbrzymie mury tutejszej cytadeli. Te warowne mury wokół twierdzy wzniósł w XVII w. król Filip II, a w kolejnych latach rozbudowali Kawalerowie Maltańscy.

Pięknie brzmiąca nazwa – Victoria – została nadana miastu dopiero w 1897r. i odnosi się do upamiętnienia „diamentowego” jubileuszu angielskiej królowej Wiktorii, z racji tego, że Gozo w tym okresie była kolonią brytyjską. Największą atrakcją budzącą szacunek turystów jest XVII-wieczna twierdza Il-Kastell – wielka cytadela zajmująca szczyt wzgórza, wybudowana jako schronienie przed atakami tureckimi i pirackimi. Co ciekawe, w murach bastionu mogli schronić się jednocześnie wszyscy mieszkańcy wyspy. Obecnie znajduje się tam katedra Wniebowstąpienia NMP ze skromną fasadą, ale za to bogatym, barokowym wnętrzem. W głębi katedry znajduje się muzeum, prezentujące przede wszystkim miłośnikom sztuki sakralnej: kolekcję szat, przedmioty liturgiczne, manuskrypty i obrazy. Przy okazji spaceru po malowniczej twierdzy warto zajść do centrum rzemiosła zajmującego część dawnego więzienia, zwiedzić budynek zbrojowni joannitów z końca XVIII w. oraz przyjrzeć się dawnym przedmiotom codziennego użytku wystawionym w Folklore Museum. Oprócz ciekawych zabytków starówka oferuje turystom It-Tokk, czyli obsadzony drzewami, gwarny rynek ze sklepikami, kawiarenkami i barami serwującymi delikatne Marsovin. Od placu odchodzą malownicze uliczki ze starymi domami, których charakterystycznym elementem są drewniane kołatki na drzwiach, XVII-wiecznym kościołem św. Jakuba i budynkiem Banca Giuratale zajętym przez instytucje rządowe. Nad It-Tokk góruje monumentalny, obficie zdobiony budynek bazyliki św. Jerzego oraz zabytkowy kościół św. Jakuba. Spacer po mieście chociaż nie zajmuje zbyt wiele czasu, obrazuje niezwykły koloryt i indywidualny charakter Wyspy Gozo, która mimo wszystko różni się od Malty.

Informacje Praktyczne:

– prom z kursuje z Cirkewwa Port (Malta) do Mgarr (Gozo)

– cena biletu w dwie strony 4,65 EUR; z Malty na Gozo płynie się „bezpłatnie”, bilety sprawdzane są w drodze powrotnej

– Victoria jest centrum komunikacyjnym Gozo; prawie wszystkie autobusy zaczynają tu swoje kursy

15 listopada 2018r.