Wambierzyce

Wambierzyce to niewielka miejscowość w Kotlinie Kłodzkiej. Miejscowość ta całkowicie zdominowana jest przez znajdującą się tutaj bazylikę.

Wambierzyce rozsławiło cudowne uzdrowienie niewidomego Jana z Ratna, który modlił się przed figurką Maryi z Dzieciątkiem umieszczoną na drzewie (1218r.).

Pierwszy kościół ufundował w początkach XVw. właściciel więzi Ludwik von Pannewitz. Sława świętego miejsca zataczała coraz szersze kręgi, a pątnicy ściągali z Czech, Moraw, Austrii i Śląska Opolskiego. Wambierzyce nazwane zostały dolnośląską Jerozolimą. W latach 1715-1720 wzniesiono barokowy kościół Nawiedzenia NMP na wzór świątyni w Jerozolimie, w którym umieszczono cudowną figurkę. W 1936r. papież Pius XI podniósł świątynię do rangi bazyliki mniejszej. W 1980r. Wambierzycką Królową Rodzin uroczyście ukoronował Jan Paweł II.

Na okolicznych wzgórzach, którym nadano biblijne nazwy: Syjon, Horeb, Tabor, powstała na przełomie XVII i XVIIIw. największa w Polsce kalwaria, składająca się z 9 bram, 135 kaplic, licznych kapliczek, rzeźb i krzyży. Kalwaria jest łacińską nazwą Golgoty, tworzy zespół sakralny poświęcony kultowi Męki Pańskiej. W jednym z domków u podnóża kalwarii mieści się największa na Śląsku ruchoma szopka. Jej twórcą był Longinus Wittig, który w ciągu 28 lat wyrzeźbił w lipowym drewnie 800 postaci.