Wyspy Owcze

Wyspy Owcze leżą na Morzu Norweskim, które jest częścią Oceanu Atlantyckiego, w odległości ok. 1.000 km od Danii, 675 km od Norwegii, 450 km od Islandii i 250 km od wybrzeży Szkocji.

Archipelag na pochodzenie wulkaniczne i składa się a 18 wysp, z których 17 jest zamieszkanych: Streymoy (Wyspa Aktualności lub Wyspa Prądów, Eysturoy (Wyspa Wschodu), Vagar, Suðuroy, Sandoy (Wyspa Piasku), Borðoy, Viðoy (Wyspa Drewna), Kunoy (Wyspa Kobieca), Kalsoy (Wyspa Mężczyzn), Svinoy (Wyspa Świńska), Fugloy (Wyspa Ptaków), Nólsoy, Skuvoy (Wydrzyk), Mykines (Wieloryb), Hestur (Koń), Stóra Dimun (Większa z Dwóch), Koltur (Źrebak), Litla Dimun (Mniejsza z Dwóch). Całkowita powierzchnia Wysp Owczych wynosi 1399 km kwadratowych, zaś długość archipelagu to aż 1.100 km.

Najwyższy szczyt Slættaratindur na wysokość 882m npm i znajduje się na wyspie Eysturoy.

Nazwa Wyspy Owcze pochodzi od wydanego 24 czerwca 1298r. przez norweskiego króla Eryka II listu regulującego przepisy dotyczące hodowli owiec, polowania na wieloryby i użytkowania ziemi (oryginał znajduje się dziś w bibliotece uniwersyteckiej w Lund w Szwecji).

Archipelag ma własny parlament Løgting. Na czele stoi premier, a także sześcioosobowa Rada Ministrów. Wyspy są politycznie związane z Królestwem Danii, posiadają jednak stale rozszerzającą się autonomię. Są całkowicie samorządne jeżeli chodzi o politykę wewnętrzną. Dania decyduje w kwestii polityki zagranicznej oraz sądownictwa. „Owczy” Løgting działa nieprzerwanie od 1200 lat!

Wyspy Owcze mają też własną flagę zwaną Merkið (Znak) wprowadzoną w 1919r., a zatwierdzoną przez króla Danii w 1948r.

Na wyspach żyje prawie 50 tys osób – to potomkowie Normanów z zachodniej Norwegii, którzy zaczęli zasiedlać archipelag na początku IX w. Farerowie obecnie to jeden z najmniejszych i najbardziej fascynujących narodów Europy. Mają bogatą kulturę i odmienną od reszty Skandynawów mentalność. Natomiast język fareski jest jednym z najstarszych języków Europy, od ery wikingów zmienił się tylko nieznacznie.

Bezleśne Wyspy Owcze to przepiękna kraina pełna kolorowych, krytych darnią domków, gór, fiordów, maskonurów, wielorybów i …. deszczu. Klimat tutaj nie rozpieszcza mieszkańców. Tu mówi się, że przez 90% czasu pada, a 10% czasu świeci słońce. Średnia temperatura powietrza latem wynosi 11 stopni Celsjusza, zimą 3 stopnie. A poza tym tu zawsze z górki, albo pod górkę. Teren to bowiem bardzo górzysty. I jest rajem dla 70.000 tysięcy zamieszkujących tu owiec (jest ich więcej niż ludzi).

Stolicą wysp jest Torshavn, gdzie mieszka 14 tysięcy ludzi.  Tórshavn – nazwa miasta oznacza Port Tóra, od imienia nordyckiego boga burzy i piorunów. Miasto położone jest na wyspie Streymoy i miejscu gdzie od XI wieku zbierali się mężczyźni, aby radzić nad dalszymi losami archipelagu. Miasto zostało zniszczone przez pożar w 1673r., ale potem bardzo pieczołowicie zrekonstruowane. Centralnym punktem Torshavn jest tu urokliwy port. Naprawdę przyjemni spędza się tu czas wśród kolorowych domków z dachem porosłym trawnikiem oraz małych łódek rybackich (i luksusowych jachtów).

Dojazd:

– promem Smyril Line z Hirsthals (półwysep Jutlandzki) w Danii i dopływa do Torshavn (stolica Wysp). Rejs trwa ok. 32 godzin – dystans 1.056 km.

– samolotem z Danii – np. liniami Atlantic Airways z Kopenhagi; lotnisko na Wyspach Owczych znajduje się na wyspie Vagar

Nocleg: dużo pól namiotowych i kampingu – gdzie jest dostęp do prądu, sanitariatów i kuchni