Żelazne Wrota (Park Narodowy Derdap)

Park Narodowy Djerdap (Żelazne Wrota) leży we wschodniej części Serbii, na granicy z Rumunią, na obszarze ok. 64 tys ha. Został utworzony w 1974r. Sercem parku jest przełom rzeki Derdap, najdłuższy i najgłębszy w Europie. Przełom ten jest znany pod nazwą Żelazane Wrota i w rzeczywistości skłąda się z kilku mniejszych przełomów. Najbardziej efektowny jest 7-kilometrowy odcinek Veliki Kazan (Wielki Kocioł) gdzie koryto rzeki zawęża się do 147 metrów, a wapienne ściany wznoszą się na 800 metrów. Na terenie Parku w miejscu o nazwie Gospodjin Vir głębokość Dunaju sięga 82 metrów co czyni Dunaj najgłębszą rzeką na świecie.

Park Narodowy około 6 km szeroki, ok. 100 km długi obejmuje część przełomu Dunaju i przylegające pasmo 768-metrowego szczytu Miroc. Teren w 70% pokryty jest lasami liściastymi, reszta to tereny trawiaste, strumienie i wapienne klify.

Bramą do Parku Narodowego jest twierdza Golubac – atrakcyjny odcinek przełomu kończy się w okolicach Sip, gdzie umiejscowiona jest zapora wodna Derdap (wybudowana w latach 1964-1972).

Dunaj jest najważniejszą rzeką w Serbii. W swej 2 857-kilometrowej wedrówce przez osiem państw europejskich ku ujściu do Morza Czarnego przecina Serbię na odcinku 588 km. Na terenie Parku rzeka stanowi naturalą granicę z Rumunią.

12 maja 2011r.