Zuberec

Zuberec to znana miejscowość turystyczna w Zachodnich Tatrach, położona na wysokości 734 m n.p.m., oddalona ok 25 km od Chochołowa. Miejsce bywa nazywane „bramą Rohaczy”, gdyż leży u wylotu Doliny Rohackiej. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na Słowacji.

Nieodłącznym punktem pobytu w Zubercu są odwiedziny w Muzeum Wsi Orawskiej w przysiółku Brestova (ok. 3 km od Zuberca). Skansen ten jest zaliczany do najładniejszych muzeów architektury ludowej w Europie. Rozłożony na dwóch brzegach rwącego potoku Zimna Woda Orawska (Studený potok) sprawia wrażenie pełnej życia wsi z końca XIX w.

Skansen został założony w 1967 roku w idyllicznym otoczeniu gór i potoków. Na 20 hektarach polan i lasu zgromadzono 58 obiektów z całej Orawy: drewniane chałupy, ziemiańskie dworki, zabudowania gospodarskie, stodoły, obory, młyny i drewniany kościół. Wszystkie budynki są charakterystyczne dla tego regionu. Do najstarszych i najcenniejszych należą XV-wieczny drewniany kościółek z Zabrezia i XVIII-wieczny dwór ziemiański z Wyżnego Kubina.

Po miłym poranku w Skansenie warto wybrać się na szlak w głąb gór – to trasa iście spacerowa. Idąc Doliną Rohacką wzdłuż  Studenego potoku można podziwiać liczne jeziorka, moreny a nawet wodospad.