Antofagasta

Antofagasta – to pustynne miasto jest jednym z najszybciej rozwijających się miast Chile. Jest to czwarte pod względem ilości mieszkańców miasto Chile. Jest to ośrodek przemysłu miedziowego oraz największy miedziowy port świata. Miasto w ostatnich latach rozrosło się w bardzo szybkim tempie.

Antofagasta jest interesująca pod względem architektonicznym. Mieszkający tu kiedyś Brytyjczycy pozostawili po sobie widoczny ślad w postaci Torre Reloj (wieży zegarowej) na głównym placu miasta – Plaza Colon. Jest ona repliką londyńskiego Big Bena. Przyszłość portu Antofagasty nie jest jednak zbyt optymistyczna. W ciągu najbliższych lat rząd chilijski zamierza przenieść znaczną część przeładunków miedzi do nowego, głębokowodnego portu w Mejillones, położonego 65 km na północ. Natomiast Antofagaście pozostanie rola administracyjnego i handlowego ośrodka okręgu. Obecnie Mejillones zamieszkuje zaledwie ok. 9 tys. osób, ale budowa megaportu (który według planów ma być największy w Chile) z pewnością przyciągnie rzesze nowych mieszkańców.

Do Antofagasty dotarłam Drogą Panamerykańską – jest to główny szlak komunikacyjny obu amerykańskich kontynentów. Carretera Panamericana to droga, która rozpoczyna się na Alasce, a kończy się w argentyńskiej miejscowości Ushuaia, na samym południu Ameryki Południowej. Wzdłuż tej trasy zobaczyć można bardzo wiele resztek samochodów oraz kapliczek, poświęconych ofiarom wypadków.

luty 2008r.