Korona Ziemi

W 2005r. zdobyłam Mount Blanc i zapoczątkowałam realizację projektu zaplanowanego na lata….. Korona Ziemi.

Aktualnie jestem na półmetku. Mam już za sobą najwyższy i najtrudniejszy szczyt: Mount Everest.

Zdobycie Korony Ziemi oznacza wejście na wszystkie najwyższe szczyty kontynentów (co ciekawe choć kontynentów mamy 7 trzeba wspiąć się aż na 9 wierzchołków).

Poniżej znajduje się lista szczytów zaliczanych do Korony Ziemi wraz z krótkim opisem.

Relacje ze wspinaczki na poszczególne zdobyte już szczyty wraz z dużą ilością zdjęć znajdziecie w zakładce „Moje góry” na pasku głównym strony…

Mount Everest (8.848 m npm)zdobyta 18.05.2010r.

 

Najwyższy szczyt Ziemi. Leży w Himalajach Centralnych na granicy Nepalu i Tybetu. Nazwa została nadana przez Brytyjczyków w 1856r. na cześć kierownika Survey of India sir George’a Everesta. Nazwa „Mount Everest” wyparła nazwy tybetańską (Czomolungma) i nepalską (Sagarmatha). Pierwsze znaczące próby zdobycia wierzchołka były podejmowane w latach dwudziestych XX wieku przez Brytyjczyków, którzy usiłowali wejść od strony tybetańskiej. Brytyjczycy, mający wpływy w Tybecie, zazdrośnie strzegli monopolu, nie pozwalając przedstawicielom innych narodowości na organizowanie ekspedycji na Mount Everest. Zgody na wyprawę nie dostali m.in. Polacy. Uczestnikiem wielu ekspedycji był wtedy George Mallory, który później zaginął na Evereście. Ciało Mallory’ego odnaleziono w 1999r.; teoria, że był pierwszym faktycznym zdobywcą Everestu ma swoich zwolenników. Po otwarciu granic Nepalu wyprawy wyruszyły od południowej strony. Pierwszymi zdobywcami Everestu zostali w 1953r. Nepalczyk Norkay Tenzing i Nowozelandczyk Edmund Hillary. Z Polaków pierwsza na szczycie była Wanda Rutkiewicz w 1978r., a pierwszego zimowego wejścia dokonali Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki w 1980r. Mount Everest stał się też celem wypraw komercyjnych – corocznie wejścia liczy się w dziesiątki a nawet setki. Do tej pory na wierzchołku tej góry stanęło już prawie trzy tysiące osób (w tym mniej niż 30 Polaków z tego 5 Polek).

Aconcagua (6.959 m npm) – zdobyta 11.02.2008r.

Aconcagua - po lewej Lodowiec Polaków Najwyższy szczyt Ameryki Południowej, obu Ameryk, a także najwyższa góra poza Azją. Położony w Andach na obszarze Argentyny 112 km. na zachód od miasta Mendoza. Cerro Aconcagua czyli Kamienny Strażnik tworzy rozległy masyw o długości 60 km, zbudowany głównie z granitów. Wierzchołek po raz pierwszy zdobyty został 14.01.1897r. przez Matthias Zurbriggen. W 1934r. nowa drogę tzw. Lodowcem Polaków wytyczyli od wschodu Polacy (Stefan Daszyński, Konstanty Narkiewicz-Jodko, Stefan Osiecki i Wiktor Ostrowski).

Zdobycie Aconcaguy (bez wcześniejszej aklimatyzacji) wymaga ok. 2-3 tygodni (im dłużej tym lepsza aklimatyzacja). Szczyt zdobylismy idąc od strony Punta de Vacas przez Plaza Argentina (dłuższa, ale i ciekawsza trasa). Choć mocno oblegany szczyt wydaje się łatwy do zdobycia to jednak ginie na niej każdego roku więcej wspinaczy niż na wszystkich ośmiotysięcznikach razem wziętych.

Mount McKinley (6.194 m npm)

Najwyższy szczyt Ameryki Północnej, położony w górach Alaski (Stany Zjednoczone) na terenie Parku Narodowego Denali (od pierwotnej nazwy szczytu w języku indiańskim). Dzisiejsza nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego prezydenta Williama McKinleya. Masyw McKinley zbudowany jest ze skał krystalicznych (głównie granitów i łupków krystalicznych). Pokryty jest wiecznym śniegiem i lodowcami, a największy z nich – o długości ok. 50 km – to lodowiec Muldrow. Względem otaczających go dolin występuje u jego stoków jedna z największych deniwelacji na świecie – ponad 5 kilometrów.
Po raz pierwszy szczyt został zdobyty w 1913 roku. W 1970r. szczyt zdobył pierwszy Polak Marek Głogoczowski.

Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) zdobyta 21.10.2006r.

Dochodząc na szczyt Kilimandżaro - już blisko....Najwyższa góra w Afryce. Położona na granicy Kenii i Tanzanii. Jeden z najwyższych samotnych masywów na świecie. W jego skład wchodzą trzy szczyty będące pozostałością po wulkanach (Uhuru, Mawenzi, Shira). Podobno nazwa Kilimandżaro pochodzi z połączenia dwóch słów języka tamtejszych plemion: Kilima oznacza słowo Góra, Njiaro zaś Karawanę. Po raz pierwszy na szczyt Dachu Afryki stanął w 1889r. niemiecki kartograf profesor Hans Meyer wraz ze swoim przewodnikiem Austriakiem. Pierwszym Polakiem, który w 1910r. zdobył Kilimandżaro był zoolog Antopni Jakubski. My szczyt zdobyliśmy idąc drogą Machame (uznawaną za bardziej urozmaiconą krajobrazowo i nieco mniej zatłoczoną).

Elbrus (5.642 m npm)zdobyta12.07.2007r.

Elbrus w całej okazałościUznawany za najwyższy szczyt Europy. Położony w Rosji na terenie gór Kaukazu. W języku kabardyńskim nazwa góry oznacza – Górę Świateł, w języku bałkarskim: Górę Tysiąca Gór.
Wygasły wulkan o charakterystycznym „dwugarbnym” kształcie. Jego sylwetka góruje nad okolicą jako, ze jest ok. 1.500m wyższy od najwyższych otaczających go szczytów. Zbudowany jest z law andezytowych, prawie w całości pokrytych obecnie lodowcami o łącznej powierzchni około 138 km² oraz wiecznym śniegiem (powyżej wysokości 3700-4000 m n.p.m.). Na szczyt prowadzi mocno uczęszczany trakt – do poziomu 3.800m npm można wjechać kolejką (?!).

Mt. Vinson (4.897 m npm)

Najwyższy szczyt Antarktydy. Leży w Górach Ellswortha, w paśmie Sentinel na Ziemi Ellswortha w Zachodniej Antarktydzie. Vinson stanowi nunatak skalny otoczony ze wszystkich stron lądolodem. Zdobyty 18 grudnia 1967 przez Amerykanów. Pierwszego polskiego wejścia dokonała Mariola Popińska 16 stycznia 1995 roku.

Puncak Jaya (4.884 m npm)

Najwyższy szczyt Austalii i Oceanii. Położony w Górach Śnieżnych na Nowej Gwinei. Najwyższy szczyt świata leżący na wyspie. Szczyt nazwany od imienia holenderskiego odkrywcy Jana Carstensza, który w 1623 r. wypatrzył lodowiec na tej górze. Co ciekawe lodowce Puncak Jaya nie znajdują się na szczycie, ale poniżej. Pierwszego wejścia dokonali Heinrich Harrer, Bert Huizinga, Russel Kippax i Philip Temple 13 lutego 1962 r. Piramida została zdobyta jako przedostatni szczyt z Korony Ziemi. Pierwszym Polakiem, który zdobył Puncak Jaya był Jerzy Kostrzewa (12 lipca 1999). Bardzo trudno dostępny szczyt – kilkudniowe dojście przez dżunglę.

Mont Blanc (4.807 m npm)zdobyta 09.07.2005r.

Alpy francuskieDach Europy – szczyt położony na granicy Francji i Włoch (granica przebiega przez pobliski, boczny wierzchołek Mont Blanc de Courmayeur ). Nie przez wszystkich jest to góra uznawana za najwyższą w Europie – niektórzy, w tym alpiniści zdobywający Koronę Ziemi, przyjmują inne granice Europy niż Międzynarodowa Unia Geograficzna i uważają Elbrus za najwyższy szczyt w Europie. Zdobyty po raz pierwszy w 1786 r. przez zespół: Gabriel Paccard i Jacques Balmat jest w tej chwili jednym z najpopularniejszych wierzchołków w Alpach. Tak wielkie powodzenie góra zawdzięcza przede wszystkim byciu „naj” i stosunkowo niewielkim trudnościom. Wiedza o tym, że trudności techniczne są niewielkie, zachęca do prób wejścia osoby nieprzygotowane i nieświadome zagrożenia.Szczyt zdobyliśmy drogą przez Gouter.

Góra Kościuszki (2.228 m npm)

Najwyższy szczyt Australii. Niekiedy podawany jako najwyższy szczyt Australii i Oceanii choć w klasyfikacji tej części świata jest dopiero na 11 miejscu. Położona jest w Górach Śnieżnych w Nowej Południowej Walii, w parku narodowym (Kosciuszko National Park) Po raz pierwszy została zdobyta 15 lutego 1840 roku przez polskiego podróżnika i odkrywcę Pawła Edmunda Strzeleckiego i nazwana przez niego dla uczczenia pamięci gen. Tadeusza Kościuszki (ze względów językowych nie przyjęła się nazwa Mount Kościuszko – powszechnie używana jest „Mount Kosciusko”).

Opracowanie własne na podstawie Wikipedia, „Polskie Himalaje – Leksykon Polskiego Himalaizmu” cz.6. Janusz Kurczab, 2008.